Zespół pocovidowy

COVID-19 od ponad roku rzuca światu wyzwanie – w aspekcie medycznym, społecznym, a nawet politycznym.  Lekarze dysponują już sporym zasobem wiedzy, jak leczyć pacjentów w ostrym okresie choroby, z „przedłużającym się COVID-19” oraz „zespołem pocovidowym”. Wskazówki dotyczące postępowania dostarczają wciąż ukazujące się opracowania naukowe oraz wytyczne towarzystw naukowych, czy organizacji takich jak WHO.

Objawy po przebyciu COVID-19 najczęściej dotyczą układu oddechowego: duszność i kaszel, a także ucisk lub ból w klatce piersiowej, kołatania serca. Objawem przytłaczającym jest uczucie stałego znużenia i zmęczenia. W różnym stopniu pojawiają się również objawy neurologiczne: upośledzenie funkcji poznawczych (“mgła mózgowa” – utrata koncentracji lub problemy z pamięcią), bóle głowy, zaburzenia snu, objawy neuropatii obwodowej (mrowienie i drętwienie), zawroty głowy, lub zaburzenia psychiczne. Pacjenci skarżą się też na objawy żołądkowo-jelitowe i skórne.

Dolegliwości te utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania, do obowiązków zawodowych czy rodzinnych. Różnorodność objawów wymaga współpracy lekarzy różnych specjalności.
W Centrum Medycznym Dobra we współpracy z pulmonologami „Astmamed” od kilku miesięcy prowadzimy kompleksowe leczenie zespołu pocovidowego. Proponujemy konsultacje specjalistów: kardiologa, gastrologa, dermatologa, psychologa czy dietetyka. Dużym wsparciem dla naszego zespołu jest autorytet i wiedza profesora Miłosza Parczewskiego, specjalisty chorób zakaźnych.
Nieodzownym elementem leczenia, po odpowiedniej kwalifikacji lekarskiej, jest fizjoterapia oddechowa oraz ogólnoustrojowa. Prowadzona jest w zależności od potrzeb, indywidualnie lub w grupach.