Koncert relaksacyjny na misy i gongi

Administrator
Posted in Aktualności

Koncert relaksacyjny na misy i gongi

Zapraszamy na koncert relaksacyjny na misy i gongi
w wykonaniu naszego nauczyciela jogi – Radosława Ignatiuka.

Dźwięk to fala. Dźwięki mis i gongów to szczególne fale, które mogą uspokoić emocje, przynieść błogie rozluźnienie w ciele, ukoić umysł. Działają podobnie jak fale wody w morzu czy jeziorze, które kołysząc i unosząc, dają poczucie lekkości i całkowitego odprężenia.

Zapraszamy 13 lipca o godz. 21:00. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy pod nr 91 45 39 500 w godz. 8.00 – 19.00 (pn-pt) lub rejestracja@cmdobra.pl

Kleszcze atakują!

Redaktor
Posted in Aktualności

Kleszcze atakują!

Wiosna to czas, w którym kleszcze zaczynają atakować. Czekają na nas w lasach, parkach, pośród traw. Najbardziej aktywne są w maju, w czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Pamiętajmy, że mogą przenosić groźne choroby, dlatego powinniśmy zachować należytą ostrożność.
Najczęstsze choroby odkleszczowe to kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Aby uchronić się przed zakażeniem chorobami odkleszczowymi, należy przede wszystkim chronić się przed ich ukąszeniem stosując specjalne preparaty oraz odzież ochronną. Mimo stosowania zabezpieczeń, może dojść do ukąszenia przez kleszcza. W takiej sytuacji należy

usunąć owada ze skóry w bezpieczny sposób, a następnie obserwować miejsce ukąszenia przez kolejne 30 dni
pod kątem wystąpienia rumienia.

Ponieważ kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą bardzo poważną, której leczenie jest trudne ze względu na brak skutecznych leków przeciwwirusowych, zaleca się wykonywanie szczepień ochronnych, zwłaszcza osobom z dużym ryzykiem zakażenia, tzn. tym, które ze względu na swoją pracę, miejsce zamieszkania lub zainteresowania często przebywają na terenach zielonych.

Charakterystycznym wczesnym objawem boreliozy – choroby wywołanej, przez bakterie – krętki Borrelia burgdorferi, przenoszone przez kleszcze – jest rumień wędrujący. Nie u każdej osoby jednak się pojawia. Późne objawy choroby obejmują skórę, stawy, układ nerwowy i serce.
Początkowe leczenie boreliozy polega na leczeniu doustnym antybiotykiem. W niektórych przypadkach nie jest ono skuteczne i zgodnie z aktualnie obowiązującymi standardami, powinno się rozpocząć leczenie antybiotykiem podawanym dożylnie. Najczęściej pacjent musi być w tym celu hospitalizowany. Centrum Medyczne Dobra prowadzi takie leczenie bez konieczności pozostawania w szpitalu.

Diagnostykę i leczenie boreliozy oraz innych chorób zakaźnych prowadzi prof. Miłosz Parczewski. Zapraszamy do umówienia się na termin konsultacji.

prof. dr hab. n. med. Miłosz
PARCZEWSKI

specjalista chorób zakaźnych

Neurolog w CMD

Redaktor
Posted in Aktualności

Neurologia w CMD

Do naszego zespołu dołączyła dr Patrycja Sendorek, specjalista neurologii.

Neurologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób centralnego i obwodowego układu nerwowego. Do najczęstszych schorzeń należą: bóle głowy, udary mózgu, parkinsonizm, padaczka, guzy mózgu, dyskopatie.

Zespół pocovidowy

Redaktor
Posted in Aktualności

Zespół pocovidowy

COVID-19 od ponad roku rzuca światu wyzwanie – w aspekcie medycznym, społecznym, a nawet politycznym.  Lekarze dysponują już sporym zasobem wiedzy, jak leczyć pacjentów w ostrym okresie choroby, z „przedłużającym się COVID-19” oraz „zespołem pocovidowym”. Wskazówki dotyczące postępowania dostarczają wciąż ukazujące się opracowania naukowe oraz wytyczne towarzystw naukowych, czy organizacji takich jak WHO.

Objawy po przebyciu COVID-19 najczęściej dotyczą układu oddechowego: duszność i kaszel, a także ucisk lub ból w klatce piersiowej, kołatania serca. Objawem przytłaczającym jest uczucie stałego znużenia i zmęczenia. W różnym stopniu pojawiają się również objawy neurologiczne: upośledzenie funkcji poznawczych (“mgła mózgowa” – utrata koncentracji lub problemy z pamięcią), bóle głowy, zaburzenia snu, objawy neuropatii obwodowej (mrowienie i drętwienie), zawroty głowy, lub zaburzenia psychiczne. Pacjenci skarżą się też na objawy żołądkowo-jelitowe i skórne.

Dolegliwości te utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania, do obowiązków zawodowych czy rodzinnych. Różnorodność objawów wymaga współpracy lekarzy różnych specjalności.
W Centrum Medycznym Dobra we współpracy z pulmonologami „Astmamed” od kilku miesięcy prowadzimy kompleksowe leczenie zespołu pocovidowego. Proponujemy konsultacje specjalistów: kardiologa, gastrologa, dermatologa, psychologa czy dietetyka. Dużym wsparciem dla naszego zespołu jest autorytet i wiedza profesora Miłosza Parczewskiego, specjalisty chorób zakaźnych.
Nieodzownym elementem leczenia, po odpowiedniej kwalifikacji lekarskiej, jest fizjoterapia oddechowa oraz ogólnoustrojowa. Prowadzona jest w zależności od potrzeb, indywidualnie lub w grupach.

2. Edycja programu leczenia otyłości

Redaktor
Posted in Aktualności

2. edycja „Programu kompleksowego leczenia dietetycznego i rehabilitacyjnego dla pacjentów otyłych z zaburzeniami metabolicznymi, diabetologicznymi, kardiologicznymi i endokrynologicznymi”

 

Po raz drugi zapraszamy mieszkańców Gminy Dobra do wzięcia udziału w bezpłatnym programie organizowanym we współpracy z Gminą Dobra pod nazwą:

„Program kompleksowego leczenia dietetycznego i rehabilitacyjnego dla pacjentów otyłych z zaburzeniami metabolicznymi, diabetologicznymi, kardiologicznymi i endokrynologicznymi”.

Przedsięwzięcie prowadzone przez lekarzy specjalistów (kardiologa, endokrynologa, diabetologa, hipertensjologa), dietetyka, fizjoterapeutę i psychologa ma charakter warsztatowy i obejmuje trzymiesięczny cykl wykładów, konsultacji i ćwiczeń grupowych.

Szczegółowe informacje: tel. 91 45 39 500 w godz. 8:00-19:00 (pn-pt) lub rejestracja@cmdobra.pl

Diagnostyka i leczenie w hematologii

Redaktor
Posted in Aktualności

Diagnostyka i leczenie w hematologii

Współczesna hematologia dysponuje szerokim wachlarzem badań diagnostycznych i możliwościami terapeutycznymi. Wiele z badań oraz zabiegów dotychczas wykonywano jedynie w warunkach szpitalnych. W Centrum Medycznym Dobra możliwe jest ich przeprowadzenie ambulatoryjnie. 

dr Magdalena
ŚWINIARSKA

specjalista hematologii
specjalista chorób wewnętrznych

Badanie szpiku

Pobranie i zbadanie szpiku jest badaniem wykonywanym przy podejrzeniu choroby nowotworowej układu krwiotwórczego (np. białaczki, chłoniaka, w ramach diagnostyki niewyjaśnionej pancytopenii). Badanie to wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, ale można je również wykonać w krótkim znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonuje lekarz. Próbka szpiku kostnego pobierana jest zazwyczaj z kości biodrowej (miednica), rzadziej z mostka. Miejsce pobrania zostaje odkażone i znieczulone, następnie lekarz nakłuwa kość. Biopsja aspiracyjna szpiku kostnego polega na pobraniu płynnej próbki szpiku za pomocą strzykawki. Trepanobiopsja szpiku kostnego polega na pobraniu próbki cylindra kostnego do badania histopatologicznego. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemne uczucie rozpierania i rozciągania. Cały zabieg trwa kilka-kilkanaście minut. Po wyjęciu igły zakłada się sterylny opatrunek i uciska miejsce wkłucia przez ok. 1-2 godziny. Miejsce wkłucia należy osłaniać i nie moczyć przez 24 godziny.

Podawanie żelaza dożylnie

Najczęstszą metodą leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza jest stosowanie doustnych preparatów żelaza. Terapia doustna jest długotrwała i często wywołuje uciążliwe skutki uboczne ze strony układu pokarmowego. Leczenie preparatami dożylnymi żelaza należy rozważyć, jeżeli u pacjenta występuje: istotna nietolerancja na żelazo doustne, brak efektywności leczenia preparatami doustnymi, niedokrwistość z niedoboru żelaza współistnieje z przewlekłą chorobą nerek lub przewlekłą niewydolnością serca, występują zaburzenia wchłaniania lub choroby zapalne przewodu pokarmowego.  Dożylne preparaty żelaza podaje się w formie kroplówki (o czarnym zabarwieniu) przez wenflon założony do żyły obwodowej. Ilość podań jest uzależniona od wyjściowej wartości hemoglobiny i od wyliczonej dawki. Zazwyczaj żelazo podajemy co drugi dzień, w ilości ok. 200-300 mg/podanie w czasie 45-90 min, a następnie pacjent jest monitorowany jeszcze przez ok 1-2 godziny.

Leczenie chelatorami żelaza

Krew jest niezbędna w ratowaniu życia chorych, jednak jej częste podawanie niesie za sobą ryzyko przeładowania organizmu żelazem. Jedna jednostka koncentratu krwinek czerwonych wprowadza do organizmu biorcy ok. 200 mg dodatkowego żelaza. Przeładowanie organizmu żelazem może prowadzić do marskości/włóknienia wątroby, niewydolności serca, cukrzycy, zaburzeń endokrynologicznych, zmian w układzie odpornościowym. Leki chelatujące żelazo (tzw chelatory żelaza) usuwają nadmiar żelaza z organizmu, poprawiają funkcje uszkodzonych narządów oraz wydłużają przeżycie chorych. Ich zastosowanie jest wskazane u pacjentów wymagających licznych transfuzji krwi, ze stężeniem ferrytyny w surowicy >1000ug/l. Jednym z leków stosowanych w leczeniu chelatującym jest deferoksamina podawana w kilkugodzinnym wlewie podskórnie bądź dożylnie, co można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych pod nadzorem personelu medycznego. Należy mieć świadomość, iż jest to leczenie długotrwałe, stosunkowo bezpieczne. Działania niepożądane zazwyczaj mają charakter łagodny.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi obserwowanymi po podaniu deferoksaminy są: odczyny skórne w miejscu podania leku (rumień, pokrzywka, świąd), zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, hipotonia, niemiarowość serca, drgawki, uszkodzenia siatkówki i zaburzenia widzenia, powstanie zaćmy, uszkodzenie słuchu, zaburzenia wzrostu u dzieci.

Krwioupust

To prosty i bezpieczny zabieg leczniczy polegający na upuszczeniu ok 300-500 ml krwi poprzez nakłucie żyły obwodowej. Zabieg wykonywany jest pod ścisłym nadzorem personelu medycznego, możliwy do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych. Zazwyczaj trwa ok. 30 minut i polega na upuszczeniu ok. 500 ml krwi, a u osób starszych ok. 250 – 300ml krwi. Jednoczasowo pacjent otrzymuje płyny zastępcze poprzez dostęp naczyniowy do drugiej żyły obwodowej. Zabieg zazwyczaj jest dobrze tolerowany, jednak u części pacjentów mogą wystąpić po zabiegu niewielkie zawroty głowy i uczucie osłabienia, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Wskazaniami do wykonania krwioupustów są stany nadmiernego przeładowania żelazem, tj. hemochromatoza wrodzona, hemosyderoza wtórna do licznych przetoczeń preparatów krwi, oraz poliglobulia (czerwienica) prawdziwa i wtórna. Zabiegi zwykle są powtarzane co ok. 2-4 tygodnie. Celem jest uzyskanie stężenia ferrytyny <500ug/l.

Hematolog w CMD

Redaktor
Posted in Aktualności

Hematolog w CMD

Witamy w zespole CMD specjalistkę hematologii – dr Magdalenę Świniarską.

Zapraszamy do umówienia się na konsultację do pani doktor. Proponujemy również szeroki wachlarz badań diagnostycznych a także dożylne podanie żelaza i krwioupusty.

Nowy kardiolog – nowe możliwości diagnostyczne!

Redaktor
Posted in Aktualności

Nowy kardiolog - nowe możliwości diagnostyczne!

Współpracę z CMD rozpoczyna kolejny kardiolog, dr Miłosz Leciej. 

Dr Leciej poza konsultacjami kardiologicznymi, prowadzi kontrole stymulatorów, kardiowerterów (ICD) oraz innych urządzeń wszczepialnych (np. CRT), wspomagających czynność elektryczną serca.

Dr Leciej na co dzień zajmuje się pacjentami ze stymulatorami, sam też te urządzenia wszczepia, pracuje w Oddziale Kardiologii i Kardiologii Inwazyjnej SPWSZ.

Dzięki współpracy z innymi kardiologami możliwe staje się prowadzenie w Centrum prób obciążeniowych ze stymulatorem – badania niezwykle przydatnego w diagnostyce choroby wieńcowej.

Nefrologia w CMD

Redaktor
Posted in Aktualności

Nefrologia w CMD

Zapraszamy na konsultacje naszego nowego specjalisty –  dr. hab. n. med. Marka Myślaka, specjalisty nefrologii, specjalisty transplantologii.

Profesor kieruje Oddziałem Nefrologii i Transplantacji Nerek  oraz Stacją Dializ Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego a także Ośrodkiem Dializ w Świnoujściu.

Konsultacje w zakresie nefrologii i transplantologii dr hab. n. med. Marek Myślak uzupełnia wysokospecjalistycznym USG nerek.