Gastrolog w CMD

Redaktor
Posted in Aktualności

Gastrolog w CMD

Do naszego zespołu dołącza nowy specjalista – dr Agnieszka Piotrowska, specjalista gastroenterologii oraz chorób wewnętrznych. Witamy!

Wizyta u gastrologa jest wskazana, jeśli pacjent odczuwa utratę apetytu, bóle brzucha, nudności, wymioty, zaburzenia wypróżniania – biegunki lub zaparcia. Konieczna jest także przy niewyjaśnionym spadku masy ciała.

Zapraszamy do umówienia się na konsultację 91 45 39 500 w godz. 15:30-18:30 (pn-pt) lub rejestracja@cmdobra.pl

„Program kompleksowego leczenia dietetycznego i rehabilitacyjnego dla pacjentów otyłych z zaburzeniami metabolicznymi, diabetologicznymi, kardiologicznymi i endokrynologicznymi”

Redaktor
Posted in Aktualności

„Program kompleksowego leczenia dietetycznego i rehabilitacyjnego dla pacjentów otyłych z zaburzeniami metabolicznymi, diabetologicznymi, kardiologicznymi i endokrynologicznymi”


Mieszkańców Gminy Dobra zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym programie organizowanym we współpracy z Gminą Dobra pod nazwą:

„Program kompleksowego leczenia dietetycznego i rehabilitacyjnego dla pacjentów otyłych z zaburzeniami metabolicznymi, diabetologicznymi, kardiologicznymi i endokrynologicznymi”.

Przedsięwzięcie prowadzone przez lekarzy specjalistów, dietetyka, fizjoterapeutę i psychologa ma charakter warsztatowy i obejmuje trzymiesięczny cykl wykładów, konsultacji i ćwiczeń grupowych.

Szczegółowe informacje: tel. 91 45 39 500 w godz. 15:30-18:30 (pn-pt) lub rejestracja@cmdobra.pl

Witamy nowego specjalistę

Redaktor
Posted in Aktualności

Witamy nowego specjalistę

Z radością witamy w naszym zespole nowego specjalistę – dermatologa, dr Małgorzatę Filipowicz. 

Pani doktor ma wieloletnie doświadczenie w dermatologii dziecięcej, jak i dorosłych. W Centrum Medycznym Dobra proponujemy konsultacje dermatologiczne wraz z diagnostyką, pozwalającą na wdrożenie leczenia przyczynowego chorób skóry.

Zapraszamy do umówienia się na konsultację 91 45 39 500 w godz. 15:30-18:30 (pn-pt) lub rejestracja@cmdobra.pl

Zasady bezpiecznych konsultacji w CMD

Redaktor
Posted in Aktualności

Zasady bezpiecznych konsultacji w Centrum Medycznym Dobra

W celu umówienia się na konsultacje specjalistów oraz teleporady, Centrum Medyczne Dobra zaprasza do rejestracji telefonicznej (91 45 39 500) w godzinach 15:30 – 18:30 (pn-pt).

Jeśli zaobserwujecie Państwo objawy mogące wskazywać na infekcję, poinformujcie nas o tym podczas telefonicznej rejestracji. Pacjenci korzystający z konsultacji w Centrum Medycznym, będą poproszeni o wypełnienie ankiety epidemiolologicznej i są obsługiwani zgodnie z zasadami bezpieczeństwa epidemiologicznego zalecanymi przez Ministerstwo Zdrowia.

Teleporada

Redaktor
Posted in Aktualności

Teleporada

Informujemy o wprowadzeniu nowych usług z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych dla pacjentów Poradni Kardiologicznej i Endokrynologicznej w Centrum Medycznym Dobra.

TELEPORADA – konsultacja telefoniczna specjalisty, w trakcie której lekarz:

 • omówi Państwa problem medyczny
 • wystawi e-receptę lub e-zwolnienie
 • prześle Państwu drogą mailową w pliku PDF zalecenia

Koszt – 150 zł

teleporada

Teleporada

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

Teleporada

Informujemy o wprowadzeniu nowych usług z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych dla pacjentów Centrum Medycznego Dobra.

TELEPORADA – konsultacja telefoniczna specjalisty, w trakcie której lekarz:

 • omówi Państwa problem medyczny
 • wystawi e-receptę lub e-zwolnienie
 • prześle Państwu drogą mailową w pliku PDF zalecenia

Koszt – 150 zł

teleporada

TELEPORADA – krok po kroku

1. Zapoznaj się z Regulaminem teleporady.

1. Teleporada udzielana jest za pośrednictwem systemów informatycznych, lekarz kontaktuje się z pacjentem telefonicznie, przebieg konsultacji jest dokumentowany w historii zdrowia i choroby pacjenta w bazie informatycznej Centrum Medycznego Dobra.

2. Usługi „Teleporada”  są płatne. 

3. Aby skorzystać z usługi „teleporada” należy:
   – skontaktować się telefonicznie z Rejestracją Centrum Medycznego Dobra od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-17.00 lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej Centrum Medycznego Dobra albo drogą mailową: rejestracja@cmdobra.pl.
   – opłacić usługę przelewem na konto Centrum Medycznego Dobra – numer konta: 76 1910 1048 2207 0010 8443 0001.
   – przesłać mailem potwierdzenie przelewu. Dodatkowo w mailu należy zawrzeć akceptację Regulaminu oraz ewentualne wyniki badań, które będą wykorzystane podczas konsultacji, a zostaną załączone do dokumentacji elektronicznej pacjenta. 
   – rejestracja potwierdzi w porozumieniu z pacjentem termin realizacji teleporady.
   – w wyznaczonym terminie lekarz kontaktuje się z pacjentem telefonicznie, przebieg konsultacji jest dokumentowany w historii zdrowia i choroby pacjenta w naszej bazie informatycznej.

4.     Podczas rozmowy telefonicznej specjalista Centrum Medycznego Dobra identyfikuje tożsamość pacjenta.

5.     Teleporada odbywa się w oparciu o dostępną w bazie Centrum Medycznego Dobra dokumentację medyczną. Zakres teleporady:
   – porada medyczna
   – modyfikacja ustalonego podczas poprzednich konsultacji planu leczenia
   – e-recepta
   – e-zwolnienie

6.     Weryfikacja uprawnienia pacjenta do refundacji leków odbywa się poprzez system Ewuś. W przypadku braku potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego recepty wypisywane będą z odpłatnością 100%.

7.     Lekarz specjalista decyduje o wskazaniach do wystawienia e-zwolnienia.

8.     Lekarz specjalista decyduje o konieczności zgłoszenia się na konsultację osobiście do Centrum Medycznego Dobra.

9.     Lekarz specjalista może zalecić pacjentowi wezwanie pogotowia ratunkowego, zgłoszenie się do szpitala oraz zawiadomienie służb sanitaranych.

10.  Maksymalny czas trwania teleporady to 20 minut. Lekarz ma prawo poinformować pacjenta o zakończeniu czasu teleporady.

11. Pacjent, korzystając z usługi teleporady, wyraża zgodę na dołączenie przesłanych drogą mailową dokumentów do dokumentacji medycznej.

12. Pacjent zobowiązuje się do oczekiwania na kontakt specjalisty w wyznaczonym czasie. Lekarz dokona trzech prób połączenia z pacjentem. W przypadku trudności technicznych podczas rozmowy telefonicznej i zerwania połączenia, pacjent oczekuje na ponowny kontakt lekarza, nie blokując linii telefonicznej.

13. Lekarz ma prawo przerwać połączenie, jeśli pacjent używał będzie zwrotów powszechnie uznanych za obraźliwe i niecenzuralne.

2. Skontaktuj się z rejestracją CMD w godzinach 15.30 – 18.30 (pn-pt): telefonicznie 91 45 39 500 lub przez nasz formularz kontaktowy. Otrzymasz wstępny termin porady.

3. Opłać teleporadę (150zł) przelewem na konto CMD – numer konta: 76 1910 1048 2207 0010 8443 0001.

4. Wyślij mailem (rejestracja@cmdobra.pl) potwierdzenie przelewu.

     W tym mailu napisz nam, że akceptujesz warunki Regulaminu. Jeśli chcesz, aby lekarz obejrzał wyniki Twoich badań, również wyślij je nam mailem. Rejestracja po otrzymaniu Twojego maila potwierdzi termin realizacji teleporady.

Ważne informacje dotyczące koronawirusa

Redaktor
Posted in Aktualności

W związku z obecnym zagrożeniem epidemiologicznym,
prosimy naszych pacjentów o odpowiedzialność i rozwagę w planowaniu konsultacji lekarskich. Jeśli konsultacja nie jest pilna, zostaniecie Państwo poproszeni o przełożenie jej terminu. Jeśli występuje u Państwa gorączka, kaszel lub inne objawy infekcji, przełóżcie Państwo TELEFONICZNIE (91 45 39 500) termin wizyty.

 

Co robić w razie podejrzenia infekcji?

Jeśli masz objawy lekkiej infekcji układu oddechowego i nie podróżowałeś w ciągu ostatnich 14 dni do kraju, w którym występują zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Jeśli masz objawy ostrej infekcji układu oddechowego:

 • gorączka

 • kaszel

 • duszność

 • bóle mięśni

ORAZ      przebywałeś ostatnio w regionie, gdzie występują przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś bliski kontakt z osobą zakażoną:

         -> powiadom o tym TELEFONICZNIE najbliższą Stację Sanitarno-epidemiologiczną, nr tel. 668 332 486  

lub

          -> zgłoś się bezpośrednio do najbliższego oddziału obserwacyjnego zakaźnego, gdzie zostanie określony tryb postępowania medycznego:

               Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Arkońska 4, Punkt Przyjęć Zakaźny, budynek J.

Nie używaj transportu publicznego! Wizyta w innej placówce medycznej, nieposiadającej odpowiedniego zaplecza, naraża na zakażenie innych pacjentów oraz personel medyczny.

Zasady postępowania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania koronawirusa

 • Często myj ręce, używając mydła i wody.
 • Korzystaj z płynów do dezynfekcji rąk, jeśli znajdujesz się w miejscach publicznych, gdzie dotykałeś powierzchni dostępnych dla innych.
 • Jeśli kaszlesz, zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub jednorazową chusteczką, którą natychmiast wrzucaj do zamykanego kosza, po czym od razu umyj ręce.
 • Zachowaj minimum 1,5 m odległości od osób, które kaszlą lub kichają.
 • Unikaj dużych skupisk ludzi, zatłoczonych pomieszczeń.

Eksperci NIE ZALECAJĄ powszechnego używania maseczek ochronnych przez osoby zdrowe w ramach zapobiegania infekcji. Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel, kichanie) lub podejrzewasz u siebie infekcję SARS-CoV-2, bądź opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-CoV-2

W Walentynki zadbaj o serce z Centrum Medycznym Dobra

Redaktor
Posted in Aktualności

W Walentynki zadbaj o serce z Centrum Medycznym Dobra

Kochasz? Jeśli tak, to z całą pewnością Walentynki są jednym z ważniejszych dni w roku, kiedy możesz to okazać. Myśląc o Dniu Zakochanych często mamy na myśli swoją drugą połówkę. Ale Walentynki to również doskonały czas do powiedzenia „kocham” – Mamie, Tacie, Dziadkom, czy Rodzeństwu. 
Pamiętaj, że Ich serca biją na co dzień również dla Ciebie. Zadbaj, by były zdrowe, mocne i gotowe do wytężonej pracy.

Co dobrze wpływa na nasze serce?

 •  Korzystnie serce wpływa dieta bogata w ryby – jest doskonałym źródłem kwasów omega-3, witaminy E oraz mikro- i makroelementów. Dieta bogata w te składniki powoduje m.in. zmniejszenie prawdopodobieństwa miażdżycy, a co za tym idzie zatorów i zawałów.

 • U osób palących papierosy kluczową rolę pełni rzucenie nałogu. Miażdżyca, będąca w dużej mierze skutkiem palenia papierosów, jest główną przyczyną choroby wieńcowej i zawału serca.

 • Wpływ regularnej aktywności fizycznej na serce jest dobrze udowodniony naukowo. Osoby wykonujące przynajmniej 3-4 razy w tygodniu treningi podlegające na przyjnajmniej szybszym marszu, jeździe na rowerze, czy ćwiczeniach grupowych, nie tylko dużo rzadziej doznają zawału serca, czy udaru mózgu, ale w istotnym statystycznie stopniu w mniejszym stopniu zapadają na nowotwory, czy chorobę Alzheimera, niż ich nieaktywni rówieśnicy.

 • Regularne badania lekarskie, obejmujące konsultacje, badanie EKG, czy poziomu cholesterolu po 40 rż, pozwala na wczesne wykrywanie chorób sercowo-naczyniowych i co za tym idzie ich skuteczniejsze leczenie.

Walentynki mogą być taką szczególną okazją do zerwania z zabójczym nałogiem palenia papierosów, rozpoczęcia regularnych ćwiczeń, czy wykonania długo odkładanych badań lekarskich.

Kardiolodzy Centrum Medycznego Dobra proponują pełen pakiet badań w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Zapraszamy do umówienia się na wizytę tel. 91 45 39 500 w godz. 13-19 (pn-pt) lub rejestracja@cmdobra.pl

Warsztaty dla Mam

Redaktor
Posted in Aktualności

Styczniowe warsztaty dla Mam

  

28 stycznia zapraszamy na warsztaty dla młodych Mam:

 • godz. 10:00: Koniec „mlecznej drogi” – jak zakończyć karmienie piersią?
 • godz. 11:00: Brzuch po ciąży – warsztaty z fizjoterapeutką uroginekologiczną
 

Czas trwania zajęć: 1 godzina
Koszt udziału w zajęciach: 60 zł
Zapisy: prosimy o kontakt z rejestracją tel. 91 45 39 500 w godz. 13-19 (pn-pt) lub rejestracja@cmdobra.pl

Koniec „mlecznej drogi” – jak zakończyć karmienie piersią?

Karmienie piersią towarzyszyło Ci przez ostatnie miesiące lub nawet lata? Czerpałaś z tego ogromną przyjemność, bo wiesz, że Twoje dziecko dostało wszystko co najlepsze… ale czujesz, że to już „ten moment” i czas pożegnać karmienie piersią… bo wracasz do pracy albo zwyczajnie CHCESZ łagodnie zakończyć „mleczna drogę”.

Jak to zrobić? Na te i inne pytania odpowie Małgorzata Szmygin – Certyfikowany Doradca Laktacyjny.

W programie warsztatów:
• odstawienie i samoodstawienie się od piersi
• gotowość dziecka – gotowość matki
• jak długo karmić piersią
• czy na pewno chcę odstawić dziecko od piersi
• jak wrócić do pracy i nie zakończyć karmienia piersią

mgr Małgorzata Szmygin – Certyfikowany Doradca Laktacyjny CDL, dietetyk, doula, lic. fizjoterapeuta, edukator w zakresie opieki okołoporodowej. Prywatnie – mama trójki wykarmionej piersią.

Brzuch po ciąży – warsztaty z fizjoterapeutką uroginekologiczną
dla kobiet w ciąży i po porodzie

Jeśli od porodu minęło sporo czasu – Twój brzuch w dalszym ciągu jest duży, a ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, to spotkanie może Ci się przydać.
Jeśli natomiast dopiero po raz pierwszy będziesz Mamą i chcesz uniknąć lub zmniejszyć ryzyko rozstępu mięśnia prostego brzucha – zapraszamy.

Podczas warsztatów dowiesz się:
• Dlaczego NIE WARTO nosić pasa poporodowego?
• Czym jest rozstęp mięśnia prostego brzucha?
• Jak sprawdzić, czy masz rozstęp mięśnia prostego brzucha.
• Dlaczego rozstęp mięśnia prostego brzucha jest dla nas kobiet niebezpieczny?
• Co zrobić, aby Twój brzuch po porodzie nie wyglądał, jakbyś nadal była w ciąży?
• …a jeśli już tak wygląda co możesz z tym zrobić?
• Dowiesz się, co wspólnego mają ból kręgosłupa/nietrzymanie moczu/dysfunkcje seksualne z rozstępem mięśnia prostego brzucha?
*Podczas warsztatów istnieje możliwość obejrzenia brzucha przez fizjoterapeutkę.

Magdalena Mackiewicz – fizjoterapeutka, absolwentka studiów licencjackich na kierunku Fizjoterapia w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Szczecinie oraz Studiów Podyplomowych w Poznaniu na kierunku: Holistyczna Opieka Okołoporodowa, mama pięcioletniego Artura.
Na co dzień pracuje z kobietami pomagając im w problemach intymnych: nietrzymanie moczu/gazów/stolca, obniżenie narządów miednicy mniejszej pochwy/pęcherza/macicy/odbytnicy, bolesności przy współżyciu, braku orgazmu, bolesnych miesiączkach, zaburzeniach miesiączkowania. Zajmuje się również przygotowaniem do porodu przez cesarskie cięcie i siłami natury, a także wspiera powrót do sprawności pracując z ciałem i brzuchem po porodzie oraz bliznami. Swoją pracę uwielbia i wkłada w to co robi dużo serca, aby kobietom żyło się dobrze.

Diabetologia

webmaster
Posted in Poradnik Pacjenta

Diabetologia

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą chorobą metaboliczną, zaliczaną do grupy chorób cywilizacyjnych. 
U podstaw tego schorzenia leży tzw. insulinooporność, czyli zmniejszona wrażliwość tkanek na działanie insuliny.
W rozwoju cukrzycy typu 2 biorą udział czynniki: genetyczny, na który nie mamy wpływu oraz środowiskowy – otyłość, która wynika ze stylu życia i może ulec zmianie na skutek prawidłowego postępowania. 
Zwykle dotyczy osób w starszym wieku, jednak ze względu na epidemię otyłości moment zachorowania znacznie się obniżył i obecnie coraz częściej występuje ona u młodych otyłych osób.
 

Następujące objawy powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza:

 • wzmożone pragnienie,
 • oddawanie dużej ilości moczu,
 • osłabienie,
 • infekcje układu moczowego,
 • utrata masy ciała
 • stwierdzenie podwyższonego poziomu glukozy (pow. 100 mg/dl na czczo)

Przebieg może być podstępny, często rozpoznaje się ją w momencie, gdy stwierdza się już zaawansowane powikłania – retinopatię cukrzycową, nefropatię cukrzycową, neuropatię cukrzycową, a także choroby układu krążenia – z chorobą niedokrwienną serca, zawałem mięśnia sercowego i udarem mózgu na czele.


Mimo ogromnego postępu w leczeniu cukrzycy, nadal najczęstszą przyczyną amputacji kończyn jest stopa cukrzycowa, a nefropatia cukrzycowa uznawana jest za najczęstszą przyczynę schyłkowej niewydolności nerek.


Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju późnych powikłań cukrzycy są: przewlekła hiperglikemia, duże wahania glikemii w krótkim czasie, nadciśnienie tętnicze oraz podwyższone stężenie cholesterolu i lipidów. Dlatego pacjenci chorujący na cukrzycę powinni starć się o jak najlepsze wyrównanie tych parametrów.

Dzisiaj dzięki zaawansowanej samokontroli, szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej, zmierzającej do wczesnego wdrożenia odpowiedniej diety i zwiększeniu aktywności fizycznej, a także dzięki nowoczesnym lekom, mamy realne szanse, by do powikłań nie dopuścić.

Podczas wizyty lekarz dąży do oceny:

 •  typu cukrzycy
 • czasu trwania choroby
 • rodzaju leczenia, jeśli pacjent był już wcześniej leczony
 •  wartości poziomu glikemii, mierzonych samodzielnie przez pacjenta w domu – na czczo i po posiłkach
 • badań laboratoryjnych: hemoglobiny glikowanej (HbA1C), lipidogramu, poziomu kreatyniny

Nasz zespół:
dr n. med. Joanna Dziwura-Ogonowska – specjalista diabetologii, hipertensjologii, chorób wewnętrznych
mgr Agnieszka Zielińska – dietetyk
dr n. zdr. Anna Mikołajczyk-Kocięcka – rehabilitant

Zapraszamy do rejestracji tel. 91 45 39 500 w godzinach 13.00-19.00 (pn-pt).