#OkiemSpecjalisty: Mam zgagę…

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Mam zgagę...

Co to jest zgaga, jak ją rozpoznajemy i jak leczymy – tłumaczy dr Agnieszka Piotrowska, w ramach naszego cyklu #OkiemSpecjalisty.

dr Piotrowska

dr Agnieszka
PIOTROWSKA

Zgaga to najczęściej zgłaszany przez pacjentów i jeden z głównych objawów choroby refluksowej przełyku – mówi dr Agnieszka Piotrowska, nasz gastroenterolog. Jest to uczucie pieczenia za mostkiem i cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Nasila się w pozycji leżącej na wznak, przy pochylaniu się, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku. Zgadze może towarzyszyć kwaśne odbijanie, niesmak w ustach, ale również, w przypadku tzw. refluksu nocnego, zaburzenia snu. 

Refluks nocny występuje u około 75–80% pacjentów, może przyjmować postać gwałtownego wybudzania się i trudności w zasypianiu, skutkując przerywanym snem, co nie pozostaje bez wpływu na jakość funkcjonowania w dzień.

Czy powinienem się zbadać?

Podstawą rozpoznanie przez lekarza choroby refleksowej przełyku są przede wszystkim zgłaszane przez pacjenta objawy,
jednak często stosowanym badaniem dodatkowym jest gastroskopia. O konieczności wykonania tego badania decyduje lekarz.
Badanie endoskopowe (gastroskopia), dzięki któremu można ocenić zmiany w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego,
pozwala wykluczyć powikłania refluksu żołądkowo-przełykowego (m.in. rak przełyku, zwężenie przełyku, przedziurawienie
przełyku) i zastosować odpowiednie leczenie.

Czy to tylko zgaga?

Choroba refluksowa może przyjmować również inne postacie. Do pozaprzełykowych objawów tej choroby należą:

przewlekły kaszel, przewlekłe (nawracające) zapalenie gardła i krtani, przewlekłe (nawracające) zapalenie zatok przynosowych, zapalenia ucha, uszkodzenie szkliwa zębów, nieprzyjemny zapach z ust, chrypka, szczególnie poranna, suchość w gardle

Wówczas również warto pomyśleć o chorobie refluksowej, chociaż nie czujemy “typowej” zgagi.

Poza leczeniem farmakologicznym bardzo istotna w łagodzeniu objawów i leczeniu choroby refluksowej jest zmodyfikowanie stylu życia o:

Czy coś mi grozi?

Choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji. Choroba refluksowa nie zagraża życiu, jednak może znacznie ograniczać codzienną aktywność, niezbędne jest też stałe leczenie podtrzymujące.

dr Agnieszka Piotrowska

Gdy zwykła morfologia krwi nie wystarcza…

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

Gdy zwykła morfologia krwi nie wystarcza...

Hematolog często na podstawie badania oraz analizy wyniku morfologii krwi i innych podstawowych badań biochemicznych – nie może ustalić pełnego rozpoznania. Z pomocą przychodzą specjalistyczne badania molekularne, cytogenetyczne i histopatologiczne, wykonywane z krwi i szpiku kostnego.

Pobranie szpiku kostnego z reguły wykonuje się w warunkach szpitalnych ze względu na brak dostępu do bazy laboratoryjnej, co tworzy oczywiste niedogodności hospitalizacji dla Pacjenta. Centrum Medyczne Dobra współpracuje z najlepszymi laboratoriami diagnostyki hematologicznej w Polsce, dokąd wysyłane są zarówno krew, szpik kostny jak i węzły chłonne. 

 

Zabieg pobrania szpiku i obwodowych węzłów chłonnych wykonywany jest na miejscu w naszym Centrum. Badanie to wykonuje specjalista – zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, ale można je również wykonać w krótkim znieczuleniu ogólnym. Próbka szpiku kostnego pobierana jest zazwyczaj z kości biodrowej (miednica), rzadziej z mostka.

Biopsja aspiracyjna szpiku kostnego polega na pobraniu płynnej próbki szpiku za pomocą strzykawki. Trepanobiopsja szpiku kostnego polega na pobraniu próbki cylindra kostnego do badania histopatologicznego. 

Cały zabieg trwa kilka do kilkunastu minut. Krótko po zabiegu Pacjent może wrócić do domu, gdzie oczekuje na wynik badania. Następnie wynik badania omawiany jest przez specjalistę i zaproponowana zostaje metoda leczenia.

dr Magdalena
ŚWINIARSKA

specjalista hematologii
specjalista chorób wewnętrznych

#OkiemSpecjalisty: Rak prostaty zabija…

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Rak prostaty zabija...

…bo dla wielu mężczyzn problemy z prostatą to wciąż temat tabu. O tym, dlaczego warto pokonać wstyd – rozmawiamy ze specjalistą urologii –
dr. n. med. Adamem Gołąbem w ramach naszego cyklu #OkiemSpecjalisty.

dr n. med. Adam
GOŁĄB

specjalista urologii

WHO alarmuje, że zachorowalność na raka prostaty tylko w ciągu ostatnich ośmiu lat wzrosła ponad dwukrotnie. Im wcześniej wykryta jest ta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie oraz szersze możliwości terapeutyczne, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań – tłumaczy dr Gołąb.

Na późną wykrywalność choroby może mieć też wpływ fakt, że podstawowym badaniem diagnostycznym raka prostaty, jest badanie per rectum, które powinno być przeprowadzane u każdego mężczyzny po 50. roku życia. Polega na badaniu palcem prostaty przez odbyt, co pozwala na bezpośrednią ocenę gruczołu krokowego. Niestety, u zbyt wielu mężczyzn tego typu badanie wciąż budzi strach i skrępowanie.

Regularne wykonywanie badań jest tak istotne, gdyż w większości przypadków w początkowej fazie rak prostaty przebiega całkowicie bezobjawowo. W rezultacie blisko 25% osób, u których rozpoznajemy raka prostaty ma już przerzuty.

Warto pamiętać, że w przypadku wczesnej fazy choroby ograniczonej do prostaty, dysponujemy nowoczesnym leczeniem, dającym pełne wyleczenie.

Myślę, że stawka, którą jest życie, jest warta pokonania wstydu i uprzedzeń.

Urologia w CMD

Redaktor
Posted in Aktualności

Urologia w CMD

Konsultacje i zabiegi urologiczne naszych pacjentów przeprowadzał będzie dr n. med. Adam Gołąb.

Jest on doświadczonym klinicystą – pracuje od wielu lat w ośrodku akademickim.  Z powodzeniem godzi pracę naukową z profesjonalną opieką urologiczną na najwyższym poziomie.

Współpraca doktora Gołąba z nefrologiem prof. Markiem Myślakiem i endokrynologiem dr. Jakubem Pobłockim pozwoli na jeszcze bardziej kompleksowe leczenie chorób układu moczowo-płciowego, a zwłaszcza kamicy nerkowej, nawracających zakażeń układu moczowego, andropauzy, zaburzeń potencji.

#OkiemSpecjalisty: Pokonać atopowe zapalenie skóry

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Pokonać atopowe zapalenie skóry

Czy atopowe zapalenie skóry można wyleczyć?
Tego dowiemy się z rozmowy ze specjalistką dermatologii –
dr Małgorzata Filipowicz, w ramach naszego cyklu #OkiemSpecjalisty.

dr Filipowicz

dr Małgorzata
FILIPOWICZ

Atopowe zapalenie skóry (AZS) lub wyprysk atopowy to zapalna, świądowa i przewlekła choroba skóry. Rozpoczyna się często w dzieciństwie i może utrzymywać się do końca życia. Skutecznie obniża jakość życia pacjenta, wywiera duży wpływ na jego psychikę, wpływa również na rodzinę i otoczenie. Należy do chorób genetycznie uwarunkowanych, mogą jej towarzyszyć objawy atopii ze strony układu oddechowego, takie jak nieżyt nosa i spojówek oraz astma oskrzelowa, jak również układu pokarmowego.

Najważniejszym czynnikiem powodującym objawy skórne jest zaburzona struktura i funkcja bariery naskórkowej. Alergeny zewnątrzpochodne łatwiej przenikają do głębokich warstw skóry, powodując zmiany zapalne. Dodatkowo skóra pozbawiona prawidłowej bariery ochronnej jest bardziej narażona na występowanie nadkażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

Częstość występowania AZS w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła, głównie w krajach rozwiniętych i dotyczy tam około 20% populacji dziecięcej. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się około 3. miesiąca życia i u większości pacjentów ustępują po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Dorośli chorują rzadziej, ale w ostatnich latach coraz częściej schorzenie występuje u osób starszych w 6-7. dekadzie życia.

Przebieg AZS można podzielić na trzy główne fazy: niemowlęca, dziecięca i osób dorosłych.

  1. niemowlęca - dotyczy dzieci od 3. miesiąca do 3. roku życia, zmiany rumieniowo-grudkowe najczęściej występują w obrębie twarzy („polakierowane” policzki) i głowy. Wolna od zmian pozostaje okolica pieluszkowa. Często dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, wirusowego. Świąd u dzieci objawia się niepokojem, płaczem, zaburzeniami snu.
  2. dziecięca - charakteryzuje się zmianami wypryskowymi i skłonnością do lichenizacji w obrębie typowych miejsc – zgięć łokciowych, kolanowych oraz szyi i głowy. W okresie bezobjawowym dominuje suchość skóry i przebarwienia pozapalne.
  3. u dorosłych - trzecia faza choroby podobnie jak poprzednie może być kontynuacją istniejących wcześniej problemów lub pojawić się pierwszy raz. Często stres jest czynnikiem wyzwalającym wystąpienie zmian skórnych. Zmiany wypryskowe dotyczą najczęściej twarzy, karku czy klatki piersiowej.

Uczulenie na białka mleka krowiego, jaja kurzego, pszenicy może wpływać na przebieg choroby – głównie w okresie niemowlęcym. Wprowadzanie restrykcyjnej diety eliminacyjnej jest często zbyt pochopne i nie gwarantuje istotnej poprawy. Uczulenie na wspomniane alergeny u 80% dzieci ustępuje z wiekiem.

Dieta jest elementem wspomagającym, a nie podstawą leczenia w AZS. Udowodniono natomiast, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów choroby w 50%.

Alergeny zewnątrzpochodne np. sierść zwierząt domowych, roztocza kurzu domowego, pyłki roślin są często przyczyną zaostrzenia zmian skórnych, zarówno u dzieci jak i starszych pacjentów.

Jak przebiega leczenie atopowego zapalenia skróry?

Leczenie AZS składa się z wielu elementów. Ważna jest zarówno odpowiednia systematyczna pielęgnacja skóry jak i unikanie czynników zaostrzających np. detergentów, zasadowych mydeł, zbyt wysokich temperatur oraz sytuacji stresowych. Ponieważ jest to choroba, gdzie całkowite wyleczenie jest niemożliwe, postępowanie powinno polegać na efektywnym i szybkim leczeniu zaostrzeń oraz odpowiednim leczeniu podtrzymującym.

W terapii stosujemy leczenie miejscowe i/lub ogólne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym  i przeciwświądowym. Sterydy stanowią podstawę miejscowego leczenia AZS. Wybór odpowiedniego preparatu zależy od nasilenia procesu zapalnego i lokalizacji zmian skórnych. Inhibitory kalcyneryny stosowane są jako alternatywa dla sterydów stosowanych miejscowo oraz jako kontynuacja sterydoterapii miejscowej w celu utrzymania remisji. W ciężkich przypadkach konieczne jest ogólne leczenie immunosupresyjne.

Na każdym etapie leczenia podstawowe znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja skóry, czyli stosowanie prawidłowo dobranych emolientów (preparaty nawilżające, zmiękczające, pielęgnujące skórę). Odbudowują one barierę naskórkową, eliminują suchość i zmniejszają świąd skóry. Preparaty emolientowe powinny być stosowane stale na cała skórę, najlepiej bezpośrednio po kąpieli na wilgotną skórę 2-3 razy w ciągu dnia.

dr Małgorzata Filipowicz

#OkiemSpecjalisty: Dlaczego boli pięta? Czy zawsze należy udać się do lekarza?

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Dlaczego boli pięta? Czy zawsze należy udać się do lekarza?

Na te pytania w cyklu #OkiemSpecjalisty odpowiada specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu – dr Krzysztof Pobłocki. 

Bóle pięty należą do najczęstszych dolegliwości w obrębie stopy. Mogą one pojawiać się zarówno pod piętą (częściej), jak i tuż powyżej pięty – od tylnej strony stopy.

Najczęstszą przyczyną bólu pięty jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, które – posiadając trzy części (przyśrodkową, boczną i centralną) – rozciąga się od guza piętowego i dochodzi nawet do paliczków stopy. I właśnie ten segment centralny powoduje największe dolegliwości. Znakomita część chorych twierdzi, że ma tzw. „ostrogi piętowe”, chociaż tylko u około połowy chorych z zapalaniem rozcięgna podeszwowego występują zwapnienia w tej części ciała. Problem zapalenia rozcięgna podeszwowego występuje u kobiet i mężczyzn, częściej u osób pracujących na stojąco i otyłych.

Typowy ból lokalizuje się pod piętą i najbardziej dokucza przy pierwszych porannych krokach, zwykle trochę ustępuje podczas chodzenia, żeby nawrócić po dłuższym wysiłku i przeszywać właściwie całą stopę.

Jak w takim razie postępować, gdy stwierdzimy u siebie powyższe objawy?

Dość często dolegliwości ustępują same w ciągu kilku dni i nie wymagają specjalnego postępowania (zwykle wystarczają „domowe sposoby”, odpoczynek i żele przeciwbólowe czy leki przeciwzapalne dostępne bez recepty).

Jednak, jeżeli w ciągu około dwóch tygodni dolegliwości nie ustąpią, należy rozważyć wizytę u lekarza ortopedy, który rozpozna zapalenie rozcięgna podeszwowego na podstawie wywiadu z chorym i badania stopy, ale może też zlecić dodatkowe badania obrazowe (np. RTG czy USG) lub badania laboratoryjne.

Sposobów postępowania w tym przypadku jest sporo – od wspomnianych już leków przeciwzapalnych, przez stosowanie odpowiednich wkładek odciążających piętę do różnego rodzaju iniekcji (np.osocza bogatopłytkowego, białek przeciwzapalnych czy komórek mezenchymalnych), a w ostateczności nawet leczenie operacyjne. Decyzję o zasadności zastosowania powyższych metod podejmie lekarz po rozmowie z chorym.

Z pewnością nie można zapomnieć tutaj o zastosowaniu szeroko pojętej rehabilitacji – różnego rodzaju masażach, ćwiczeniach rozciągowych czy metodzie tapingu.

dr Krzysztof Pobłocki

dr Krzysztof
POBŁOCKI

specjalista ortopedii
i traumatologii narządu ruchu

PILATES CARDIO

Redaktor
Posted in Aktualności

PILATES CARDIO

Zapraszamy na nowy cykl zajęć grupowych – PILATES CARDIO.

 
Magda Rudzińska poprowadzi pilates z ćwiczeniami wzmacniającymi wszystkie grupy mięśniowe z elementami treningu cardio, zarówno dla Pań jak i Panów.
Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i środy o godz. 20.00. 

Osoby zainteresowane zajęciami prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją CMD tel. 91 45 39 500 w godz. 08:00-19:00 (pn-pt).

Szczepienie przeciwko HPV

Redaktor
Posted in Aktualności

Szczepienie przeciwko HPV

Do proponowanych szczepień w naszym Centrum dołączyliśmy szczepienie przeciwko HPV

Stosujemy preparat Gardasil 9, który chroni przed aż 9 typami wirusa HPV. Dzięki temu zapobiega nie tylko rakowi szyjki macicy (jednemu z najczęściej wystepujących nowotworów u kobiet), nowotworom sromu, pochwy, prącia i odbytnicy, ale także brodawkom narządów płciowych (tzw. kłykcinom kończystym).

Szczepionka:

  • zawiera wirusopodobne cząstki otrzymane drogą rekombinacji genetycznej
  • jest bezpieczna i dobrze tolerowana
  • przeznaczona jest dla dzieci powyżej 9. roku życia i osób dorosłych
  • podana w młodym wieku, zabezpiecza przed wirusem HPV nawet przez 50 lat
  • nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana

Szczepienie zalecane jest dzieciom od 9 roku życia, przed rozpoczęciem współżycia – zarówno dziewczynkom jak i chłopcom, którzy również narażeni są na rakotwórcze działanie wirusa HPV. Młodzi dorośli po inicjacji seksualnej potencjalnie mogą być nosicielami wirusa, ale szczepienie także u nich warto wykonać. Wśród osób dorosłych szczepienie polecane jest szczególnie mężczyznom utrzymującym stosunki homoseksualne oraz osobom z niedoborami odporności (w tym zakażonym wirusem HIV).

Cykl szczepień dla osób do 14. roku życia składa się z 2 dawek, natomiast w wieku powyżej 14 lat – do osiągnięcia pełnej odporności potrzebne są 3 dawki.

Zapraszamy do umówienia się na termin szczepienia telefonicznie  91 45 39 500 (pon-pt w godz 8.00-19.00).

Szczepiąc dziecko przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zapobiegasz infekcji HPV
po rozpoczęciu współżycia oraz jego potencjalnym następstwom (m.in rak szyjki macicy).

Joga dla seniora

Redaktor
Posted in Aktualności

Joga dla seniora

Zapraszamy seniorów na zajęcia jogi
prowadzone przez naszego instruktora Radka Ignatiuka.

 
Kombinacja fizycznych i mentalnych ćwiczeń jogi prowadzi do rozwinięcia elastyczności, redukcji stresu, zbudowania wytrzymałości, wzmocnienia sił życiowych i wigoru, wyciszenia i zbalansowania umysłu, i ostatecznie samorealizacji. 
Radek prowadzi zajęcia jogi w naszym Centrum od ponad dwóch lat. Nawet w pandemii, z uwzględnieniem obostrzeń, nasi jogini praktykują jogę pod jego uważnym okiem.
 

Osoby zainteresowane zajęciami prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją CMD tel. 91 45 39 500 w godz. 08:00-19:00 (pn-pt).

Kleszcze atakują!

Redaktor
Posted in Aktualności

Kleszcze atakują!

Wiosna to czas, w którym kleszcze zaczynają atakować. Czekają na nas w lasach, parkach, pośród traw. Najbardziej aktywne są w maju, w czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Pamiętajmy, że mogą przenosić groźne choroby, dlatego powinniśmy zachować należytą ostrożność.
Najczęstsze choroby odkleszczowe to kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Aby uchronić się przed zakażeniem chorobami odkleszczowymi, należy przede wszystkim chronić się przed ich ukąszeniem stosując specjalne preparaty oraz odzież ochronną. Mimo stosowania zabezpieczeń, może dojść do ukąszenia przez kleszcza. W takiej sytuacji należy

usunąć owada ze skóry w bezpieczny sposób, a następnie obserwować miejsce ukąszenia przez kolejne 30 dni
pod kątem wystąpienia rumienia.

Ponieważ kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą bardzo poważną, której leczenie jest trudne ze względu na brak skutecznych leków przeciwwirusowych, zaleca się wykonywanie szczepień ochronnych, zwłaszcza osobom z dużym ryzykiem zakażenia, tzn. tym, które ze względu na swoją pracę, miejsce zamieszkania lub zainteresowania często przebywają na terenach zielonych.

Charakterystycznym wczesnym objawem boreliozy – choroby wywołanej, przez bakterie – krętki Borrelia burgdorferi, przenoszone przez kleszcze – jest rumień wędrujący. Nie u każdej osoby jednak się pojawia. Późne objawy choroby obejmują skórę, stawy, układ nerwowy i serce.
Początkowe leczenie boreliozy polega na leczeniu doustnym antybiotykiem. W niektórych przypadkach nie jest ono skuteczne i zgodnie z aktualnie obowiązującymi standardami, powinno się rozpocząć leczenie antybiotykiem podawanym dożylnie. Najczęściej pacjent musi być w tym celu hospitalizowany. Centrum Medyczne Dobra prowadzi takie leczenie bez konieczności pozostawania w szpitalu.

Diagnostykę i leczenie boreliozy oraz innych chorób zakaźnych prowadzi prof. Miłosz Parczewski. Zapraszamy do umówienia się na termin konsultacji.

prof. dr hab. n. med. Miłosz
PARCZEWSKI

specjalista chorób zakaźnych