#OkiemSpecjalisty: boli kolano… nieco o chorobie zwyrodnieniowej.

Administrator
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: boli kolano… nieco o chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Maciej Walczak, specjalista ortopedii i traumatologii, przez 15 lat praktykował w Szwecji i Norwegii. Doświadczony operator, zarówno jeśli chodzi o endoprotezy bioder i kolan, jak i chirurgię stopy i ręki.

dr Maciej
WALCZAK

Ból w kolanie nie musi od razu oznaczać choroby zwyrodnieniowej. Mogą to być bóle mięśniowe, przeciążenia ścięgien, czy bóle neuropatyczne, ale tutaj skoncentruję się na zwyrodnieniu chrząstki.

Co wpływa na rozwój choroby?

Czynniki, którym nie można zapobiec:

 • Wiek – ryzyko wystąpienia choroby i nasilenie objawów rośnie z wiekiem.
 • Płeć – kobiety chorują częściej niż mężczyźni, szczególnie po menopauzie.
 • Czynniki genetyczne – występowanie w rodzinie zwiększa ryzyko pojawienia się problemu u Ciebie.

Czynniki, którym można zapobiec:

 • Otyłość!!! Redukcja masy ciała pomaga w ograniczeniu bólu. Obniżenie wagi ciała nawet o kilka kilogramów potrafi przynieść ogromną poprawę.
 • Niewystarczająca aktywność fizyczna – chrząstka jest odżywiana (glukoza, tlen, sole mineralne) przez przenikanie z płynu stawowego. Ruch jest niezbędny dla dobrego funkcjonowania stawu.
 • Przeciążenie – niektóre sporty lub praca wywołująca przeciążenie stawów i urazy, np. podnoszenie ciężarów, piłka nożna, zapasy, taniec.
 • Zaburzenia budowy stawu – koślawość i szpotawość kolan (już od dziecka warto zwracać uwagę np. na sposób siedzenia)
 • Niestabilność stawu po urazie – np. po uszkodzeniu więzadła krzyżowego

Objawy pojawiają się z reguły pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.

– ból i sztywność – typowy jest ból mechaniczny, występujący przy ruchach stawu i ustępujący w spoczynku, nasilający się pod koniec dnia. Zazwyczaj silniejszy jest na początku ruchu (tzw. ból startowy), np. przy wysiadaniu z samochodu, rozpoczynaniu chodu, potem ból się zmniejsza

– trzeszczenia – mogą być odczuwalne przy ruchach stawu z powodu tarcia uszkodzonej chrząstki i odsłoniętych powierzchni kostnych – np. przy wchodzeniu po schodach

– ograniczenie ruchomości – zajęte stawy stopniowo tracą zakres ruchu, tzn. pojawia się problem z pełnym wyprostowaniem lub zgięciem kolana. Zazwyczaj jest to proces stopniowy – wielomiesięczny, czy nawet wieloletni.

– wysięk (obrzęk kolana) – zazwyczaj pojawia się po intensywniejszym wysiłku. Z początku obrzęk zanika szybko, z czasem jednak może już być stały.

– zniekształcenie osi kolana – wynika głównie ze zmiany osi ustawienia stawu, zniszczenia chrząstki i ścierania kości

Co robić? Jak leczyć?

KROK PIERWSZY: Rehabilitacja i ruch. Nie zastąpią ich żadne magiczne tabletki. Unikajmy obciążających stawy ćwiczeń na siłowni (np. podnoszenie ciężarów). Swoim pacjentom polecam pływanie, nordic-walking, ewentualnie rower. Chodzi o ruch i „efekt wtłaczania”, który odżywia chrząstkę bez obciążenia ciężarem ciała. Ćwiczenia pomagają też zachować prawidłową masę ciała.

Osoby o nieruchomym trybie pracy lub siedzącym trybie życia (zawodowi kierowcy, pracownicy biurowi, sprzedawcy) pamiętać powinny o regularnych przerwach w pracy i wykonywaniu ćwiczeń podczas nich. Prowadzący ortopeda podpowie, czy samodzielnie dozowana aktywność fizyczna wystarczy dla poprawy kondycji naszych stawów, czy też potrzebna jest profesjonalna FIZJOTERAPIA, która poprawi funkcję stawu i zmniejszy jego ból. Jeśli planowane jest dalsze leczenie zabiegowe, rola fizjoterapii jest ogromna. Pozwala na prawidłowe przygotowanie pacjenta do zabiegu oraz sprawnej po nim rehabilitacji.

KROK DRUGI: Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne stanowią czasem niezbędny element wspomagający leczenie. Pamiętajmy, że muszą one być dostosowane przez lekarza do sytuacji zdrowotnej, gdyż w wielu schorzeniach przeciwskazane są tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Tabletki nie zastąpią ruchu. Powinny być stosowane razem,
a nie zamiast ćwiczeń i rehabilitacji.

KROK TRZECI: Iniekcje (zastrzyki) dostawowe z zastosowaniem różnych preparatów:

 • kwas hialuronowy – skuteczny we wczesnym i umiarkowanym stadium zwyrodnienia. Działa jako wypełniacz ubytków chrząstki i „smar w stawie”. Skuteczny na kilka miesięcy, a jeśli w tym czasie pacjent zacznie też ćwiczyć, to nawet i na kilka lat.
 • osocze bogatopłytkowe (PRP) – odwirowana i przefiltrowana krew pacjenta pozbawiona komórek. Po podaniu do kolana poprawia metabolizm chrząstki. Polecane we wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej.
 • leki steroidowe – od lat traci na popularności. Zmniejsza stan zapalny i obrzęk, jednak niewłaściwie podany może dalej uszkadzać staw.

KROK CZWARTY: Orteza – to aparat ortopedyczny stabilizujący kolano. Istnieją specjalne ortezy, które pozwalają przenieść obciążenie na nieuszkodzoną część kolana.

KROK PIĄTY: Leczenie operacyjne

 • ,artroskopia – zabieg przeprowadzony przez kamerę wprowadzoną do kolana, bez szerokiego rozcinania tkanek z usunięciem tkanek zapalnych i uszkodzonej chrząstki.
 • membrana kolagenowa pokrywająca zniszczoną chrząstkę. Zabieg z niewielkiego cięcia około 5cm, podczas którego zniszczony obszar oczyszcza się, a następnie pokrywa się odpowiednią membraną, która go chroni i pozwala na powrót do aktywności.
 • osteotomia podkolanowa – operacja polegająca na przecięciu kości i mechanicznej zmianie osi obciążenia kończyny. Stosowany, gdy zajęty jest tylko fragment stawu.
 • endoproteza stawu kolanowego. Protezy mogą obejmować cały staw lub tylko jego część. Jeśli zmiany w stawie są zaawansowane, a ból poważnie ogranicza Twoją aktywność, pojawia się nawet w nocy i utrudnia sen – endoproteza może być właściwym wyborem. Protezy mają swoje ograniczenia – nie są leczeniem optymalnym dla ludzi młodych i aktywnych.

Przypominam: ćwiczenia to pierwszy krok. Zadbaj o siebie już teraz.

Pamiętajmy, że odpowiednią metodę leczenia zaproponuje specjalista ortopedii,
po zbadaniu pacjenta i przeanalizowaniu wyników badań.

Koncert relaksacyjny na misy i gongi

Administrator
Posted in Aktualności

Koncert relaksacyjny na misy i gongi

Zapraszamy na koncert relaksacyjny na misy i gongi
w wykonaniu naszego nauczyciela jogi – Radosława Ignatiuka.

Dźwięk to fala. Dźwięki mis i gongów to szczególne fale, które mogą uspokoić emocje, przynieść błogie rozluźnienie w ciele, ukoić umysł. Działają podobnie jak fale wody w morzu czy jeziorze, które kołysząc i unosząc, dają poczucie lekkości i całkowitego odprężenia.

Zapraszamy 21 stycznia o godz. 16:30. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy pod nr 91 45 39 500 w godz. 8.00 – 19.00 (pn-pt) lub rejestracja@cmdobra.pl

Szkoła Rodzenia

Redaktor
Posted in Aktualności

Szkoła Rodzenia

Edukacja przedporodowa zapewnia praktyczne i teoretyczne przygotowanie rodziców do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem, a także świadomego przeżywania tego okresu. Wprowadzimy w świat naturalnego rodzicielstwa – opartego na rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb swoich i dziecka.

Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną położną Martę Jeleńską, absolwentkę Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, która swoją praktykę zawodową doskonaliła pracując w oddziałach neonatologicznym i sali porodowej.

Najlepszy czas na rozpoczęcie uczestnictwa w zajęciach to okres
między 21. a 31. tygodniem ciąży.

Pierwsze zajęcia w nowopowstałej Szkole Rodzenia w Centrum Medycznym Dobra
już 02.12.2022r.

Nowość w CMD

Redaktor
Posted in Aktualności

Nowość w CMD

Certyfikowany masaż KOBIDO to nowość w CMD. Zabiegi wykonuje mgr Paulina Wandachowicz, fizjoterapeutka. Masaż KOBIDO składa się z kilku etapów:

1)     masaż głęboki – rozluźnienie mięśni twarzy, szyi, dekoltu i ramion
2)     lifting – energiczne ruchy pobudzające mięśnie
3)     drenaż limfatyczny – usuwanie zastojów i opuchlizn
4)     akupresura – stymuluje narządy wewnętrzne do lepszej pracy

Działanie KOBIDO:

 • rozluźnienie mięśni karku
 • wygładzenie zmarszczek
 • wyrównanie kolorytu skóry
 • zagęszczenie naczyń krwionośnych skóry twarzy
 • redukcja opuchlizny
 • redukcja cieni pod oczami
 • uniesienie powieki oka
 • poprawa czerwieni ust
 • poprawa owalu twarzy

Na początku zabieg należy wykonywać w serii 6-10 zabiegów raz w tygodniu, następnie 1 zabieg raz na 3-4 tygodnie – jako zabieg podtrzymujący.

Nowe zajęcia grupowe

Redaktor
Posted in Aktualności

Nowe ćwiczenia grupowe

Koniec wakacji przypomina nam o powrocie do rutynowych zajęć – i tych szkolnych, i tych dla utrzymania naszej równowagi psychofizycznej.
Z przyjemnością informujemy o uruchomieniu nowych zajęć grupowych w naszym Centrum:

 • jogilates
 • Poćwicz na dobry początek dnia! Poranne zajęcia “Zdrowy kręgosłup” i jogilatesu we wtorki i czwartki od 08.00 do 09.00. 

Osoby zaineresowane prosimy o zgłaszanie się do rejestracji CMD.

Do prowadzącej dotychczas zajęcia pilatesu Magdy Rudzińskiej dołącza Agnieszka Birecka-Niewiarowska – dyplomowany instruktor jogi, pilatesu i fizjoterapeuta.

 „Swoje umiejętności opieram na wiedzy wyniesionej z wielu kursów i szkoleń dotyczących obu technik, łącząc je z wiedzą z zakresu fizjoterapii oraz Kinetic Control.
Joga i pilates to świetne zestawienie. Lubię je i nie wybieram między nimi. Uzupełniają się i wnoszą obie wiele wartości w budowanie lepszej jakości życia, zdrowia i samopoczucia.”

Leczenie otyłości

Redaktor
Posted in Aktualności

Leczenie otyłości

Dobiega końca trzecia edycja Gminnego Programu Zdrowotnego leczenia otyłości realizowana w naszym Centrum. Podstawowym celem programu jest rozpoczęcie i ukierunkowanie leczenia otyłości. Otyłość jest chorobą, dlatego powinna być leczona.

Jeśli chcemy ją leczyć, powinniśmy udać się do lekarza, który rozpozna jej przyczynę i zaproponuje odpowiedni zespół terapeutyczny. Jedyną przyczyną otyłości nie jest wyłącznie nadmierne jedzenie i zbyt niska aktywność fizyczna. Lekarz w toku postępowania diagnostycznego ustali, czy istnieją zaburzenia metaboliczne lub hormonalne, czy zaburzona jest sygnalizacja w centralnym układzie nerwowym, a także oceni występowanie powikłań otyłości.

Odchodzi się obecnie od terminu „odchudzanie”. Naszym celem nie jest szybka redukcja masy ciała – wiemy, że leczenie otyłości jest leczeniem przewlekłym, prowadzonym często przez wielu specjalistów: dietetyka, diabetologa, endokrynologa, kardiologa, fizjoterapeuty, psychologa. Jeśli pacjent tego potrzebuje, lekarz powinien zdecydować o wsparciu leczenia odpowiednią farmakoterapią. Konieczna może się okazać konsultacja i leczenie chirurga bariatry.

Ogromną rolę pełni dietetyk, który indywidualnie dobierze właściwie dietę i pomoże zmienić nawyki żywieniowe. Fizjoterapeuta doradzi jaką wybrać aktywność ruchową, jej częstotliwość oraz intensywność.

Praca tak dobranego zespołu może zaowocować nie tylko redukcją masy ciała, ale przede wszystkim normalizacją procesów metabolicznych oraz prawidłowym leczeniem powikłań otyłości.

Fizjoterapia po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej

Redaktor
Posted in Aktualności

Fizjoterapia po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej

Chirurgia plastyczna to jedna z najprężniej rozwijających się w ostatnich latach dziedzin medycyny. Rzadko kto o tym wie, że mają tu również szerokie zastosowanie zabiegi z zakresu fizjoterapii.

Współczesna fizjoterapia to wiele rodzajów terapii, które przynoszą ulgę pacjentom już od pierwszych dni po zabiegu, pozwalają lepiej znieść dolegliwości pooperacyjne oraz znacznie przyśpieszają procesy gojenia i regenerację tkanek. W rezultacie skutkuje to szybszym powrotem do pełnej sprawności i funkcjonowania jak przed zabiegiem. Dzięki odpowiednio dobranym metodom fizjoterapii  u  pacjentów po zabiegach chirurgii plastycznej znacznie szybciej dochodzi do redukcji obrzęku pooperacyjnego, a zatem szybciej możemy cieszyć się z efektów zabiegów.

Najczęstszą obawą przed podjęciem decyzji o zabiegu jest ból. Tu również z pomocą przychodzi fizjoterapia – istnieje wiele metod rozluźniających, które przynoszą ulgę obolałym tkankom, jednocześnie nie zaburzając procesu naturalnego gojenia, a wręcz przeciwnie – mogą go przyspieszyć.

mgr Paulina
WANDACHOWICZ

fizjoterapeuta

MANUALNY DRENAŻ LIMFATYCZNY

Obrzęk limfatyczny- naturalną reakcją organizmu na ingerencję chirurgiczną jest wytworzenie stanu zapalnego w tkankach, a w konsekwencji do zwiększenia ilości wytwarzanej chłonki. Z pomocą przychodzi tu Manualny Drenaż Limfatyczny. Jest to zabieg, podczas którego udrażnia się przepełnione limfą węzły chłonne, a następnie pobudza naczynia limfatyczne do przemieszczania w ich kierunku zgromadzonego w nadmiarze płynu. Choć masaż ten początkowo może być nieprzyjemny, po jego zakończeniu efekty są widoczne od razu, a pacjent odczuwa wyraźną ulgę spowodowaną zmniejszeniem napięcia tkanek. Drenaż limfatyczny trwa od godziny do półtorej- w zależności od wielkości obrzękniętej okolicy.

KINESIOTAPING

Inną metodą na przyśpieszenie redukcji obrzęków są aplikacje Kinesiotaping. Jest to metoda, którą wykonuje się znacznie szybciej niż drenaż. Są to specjalnie do tego przeznaczone plastry, które w odpowiedni sposób nakleja się na obrzękniętą okolicę. Ich zadaniem jest odprowadzenie nagromadzonej chłonki w kierunku węzłów chłonnych. Jest to metoda bardzo skuteczna przy redukcji sińców powstających po zabiegach operacyjnych, a jej skuteczność widać gołym okiem po kilku dniach od zastosowania aplikacji. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc obydwie te metody.

 

MOBILIZACJA BLIZN

Większość zabiegów z zakresu nowoczesnej chirurgii plastycznej wykonywana jest z wytworzeniem minimalnych i jak najmniej widocznych cięć. Niestety bywa i tak, że blizny po operacji są nieuniknione, jak w przypadku plastyki brzucha. Nieodpowiednio wygojone blizny mogą w przyszłości powodować ograniczenia ruchomości tkanek, powodować ból lub dyskomfort, ograniczać aktywność fizyczną. Dlatego ważne jest, aby blizna po zabiegu była odpowiednio „opracowana”- oprócz dążenia do jak najlepszego efektu wizualnego, ważne jest, aby przede wszystkim była ona miękka i elastyczna. Ważne jest, że pracę z blizną rozpoczynamy dopiero po całkowitym jej wygojeniu.

MASAŻ KLASYCZNY

Zabiegom operacyjnym zazwyczaj towarzyszy stres, który przed jego wykonaniem tłumiony jest przez inne emocje. Powoduje on jednak napięcie gromadzące się w mięśniach, zazwyczaj mięśniach szyi, barków i twarzy. Napięcie to daje o sobie znać już w pierwszych godzinach po zabiegu, kiedy stres ustępuje. Pomocne w tej sytuacji jest wykonanie masażu klasycznego, który przynosi ulgę oraz ukojenie.

Masaż sprawdzi się również w przypadku problemów trawiennych, które występują bardzo często po każdego rodzaju operacji. Główną przyczyną jest tu konieczność podania leków anestezjologicznych – wpływają one na zwolnienie perystaltyki jelit. Układ trawienny potrzebuje czasu, aby powrócić do prawidłowego funkcjonowania. W pierwszych dobach po zabiegach dochodzi do dolegliwości trawiennych, którym z pomocą przyjdzie prawidłowo wykonany masaż brzucha.

TERAPIA MANUALNA/ KINEZYTERAPIA

Chirurgia operacyjna i rekonstrukcyjna to również ogromny zakres pracy dla fizjoterapeuty. Mowa tu o operacjach amputacji piersi, rekonstrukcji lub o coraz częściej wykonywanych amputacjach z jednoczesną rekonstrukcją. We wszystkich tych przypadkach największym dyskomfortem z jakim zmagają się pacjentki jest ograniczenie ruchomości obręczy barkowej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz mobilizacje stawowe pomogą szybko pozbyć się bólu oraz ograniczenia ruchomości.  

#OkiemSpecjalisty: Manualny Drenaż Limfatyczny – pomoc w walce z obrzękami

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Manualny Drenaż Limfatyczny - pomoc w walce z obrzękami

Co to jest drenaż limfatyczny, jak się go przeprowadza i jakich efektów możemy po jego zastosowaniu oczekiwać – objaśnia mgr fizjoterapii Paulina Wandachowicz.

Nasze ciało składa się w większości z wody. Z powodu pewnych czynników zdarza się jednak, że wody tej gromadzi się w tkankach zbyt dużo, zaczyna ona zalegać w naszym ciele.

Obrzęki mogą powodować ból związany z napięciem skóry. Ograniczają nasze ruchy, wpływają negatywnie na psychikę i samoocenę.  W skrajnych przypadkach mogą również utrudniać wykonywanie pracy zawodowej lub podstawowych czynności codziennych. Zrozumienie ich przyczyny umożliwia współczesnej fizjoterapii skuteczną z nimi walkę.

Obrzęki wtórne spowodowane są uszkodzeniem naczyń i/lub węzłów chłonnych, spowodowanych przez:

 • urazy mechaniczne, kontuzje
 • zabiegi z zakresu ortopedii, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej
 • choroby onkologiczne, usunięcie węzłów chłonnych
 • niewydolność żylną
 • choroby nerek, wątroby, jelit,
 • zaburzenia hormonalne, także w przebiegu ciąży
 • nieprawidłową dietę
 • zbyt niską aktywność fizyczną i siedzący tryb życia
 • przyjmowanie niektórych leków

W przypadku pojawiania się obrzęków na tle toczącego się w organizmie procesu chorobowego, niezwykle istotne jest diagnozowanie i ustalenie odpowiedniego jej leczenia.

Drenaż limfatyczny – jak działa?

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem mającym na celu poprawienie krążenia chłonki w organizmie i zapobieganiu jej zastojom. Jest on wykonywany techniką odpowiednich chwytów, zgodnie z kierunkiem przepływu chłonki w kierunku dosercowym. Drenaż limfatyczny jest w tej sytuacji swoistym treningiem dla naczyń limfatycznych – pobudza je do pracy i wzmacnia ich wydolność. Dzięki temu płyn limfatyczny, który się w nich znajduje, ulega przemieszczeniu. Naczynia limfatyczne pracują intensywniej jeszcze na długo po wykonaniu prawidłowego zabiegu drenażu limfatycznego.

masaż limf

Jak przebiega drenaż limfatyczny?

Zabieg rozpoczyna się od udrożnienia najważniejszych grup węzłów chłonnych:  węzły szyjne, pachowe, pachwinowe. Ważnym obszarem jest również opracowanie okolicy brzucha. Wykonywane ruchy są delikatne, ale zdecydowane. Masaż nie może powodować bólu. W większości przypadków oceniany jest jako przyjemny i relaksacyjny.

W kolejnym jego etapie następuje przesuwanie chłonki z obwodu naszego ciała w kierunku dosercowym. Wykonywane ruchy także są spokojne i niezbyt intensywne. Spowodowane jest to faktem, że naczynia limfatyczne położone są stosunkowo płytko podskórnie, nie ma zatem konieczności mocnego ucisku. Nie wskazane jest zbyt intensywne wykonywanie zabiegu ze względu na możliwość przegrzania tkanek, co mogłoby w efekcie doprowadzić do zwiększenia ilości płynu zamiast jego redukcji.

Niezwykle ważne jest, aby terapia ta wykonywana była przez doświadczonego fizjoterapeutę, który podczas pierwszego
kontaktu z pacjentem zdiagnozuje rodzaj obrzęku, oceni jego stopień, dobierze odpowiedni rodzaj terapii i ustali jej plan
oraz częstotliwość. Fizjoterapeuta dobierze i wykona kompresję specjalnie przeznaczonymi do tego bandażami,
zdecyduje, czy nie jest potrzebne wsparcie terapii metodą kinesiotapingu. Do wykonywania zabiegu drenażu limfatycznego
istnieją również przeciwskazania, które należy wykluczyć przed przystąpieniem do zabiegu.

Regularne stosowanie tego rodzaju terapii, przez dłuższy czas usprawnia funkcjonowanie całego organizmu – poprawia samopoczucie, wygląd skóry, wpływa na redukcję obwodów naszego ciała, co przekłada się na odczucie bycia lżejszym. Jest to zachęcające do podejmowania ostatniego, ale ogromnie ważnego kroku do walki z obrzękami. Mowa tu o aktywności fizycznej.

Odpowiednio dobrane i wykonywane ćwiczenia fizyczne wpływają na redukcję obrzęków i długotrwałe utrzymanie efektów zastosowanych terapii.

mgr Paulina
WANDACHOWICZ

fizjoterapeuta

Fizjoterapia po udarze mózgu

Administrator
Posted in Aktualności

Fizjoterapia po udarze mózgu

Udar mózgu nie musi oznaczać wykluczenia z życia w społeczeństwie. Nie musisz być bierny – pozwól sobie pomóc, zaufaj nam i podejmij wyzwanie, które sprawi, że wrócisz na właściwe tory.

Plan fizjoterapeutyczny skupia się na ćwiczeniach i zadaniach funkcjonalnych. Nasz warsztat pracy opieramy na tym co Twoje ciało zna, lubi i wykonuje chętnie.
W naszej pracy wykorzystamy Twoje hobby i umiejętności sprzed choroby. Dlaczego? Bo te ruchy są zapisane w Tobie i najłatwiej będzie je odświeżyć.
Podejmij wyzwanie już dziś i walcz o siebie! Czekają na Ciebie nasi fizjoterapeuci.

Z przyjemnością przedstawiamy naszego nowego fizjoterapeutę pana mgr Pawła Powidzkiego.
Paweł Powidzki od kilkunastu lat pracuje z pacjentami neurologicznymi, neurochirurgicznymi oraz ortopedycznymi.

mgr Paweł Powidzki

fizjoterapeuta

#OkiemSpecjalisty: Terapia Zastępcza Testosteronem

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Terapia Zastępcza Testosteronem

Jakie są wskazania i przeciwskazania a nade wszystko korzyści z Terapii Zastępczej Testosteronem (TRT – Testosterone Replacement Therapy)
u dojrzałych mężczyzn po 40 roku życia?

dr Jakub Pobłocki

Wskazanie do zastosowania TRT u dojrzałych mężczyzn ( > 40 r.ż.):

objawy wskazujące na niedobór testosteronu oraz potwierdzony w badaniach laboratoryjnych niedobór testosteronu

Objawy wskazujących na niedobór testosteronu u dojrzałych mężczyzn ( > 40 r.ż.):

 • obniżone libido (popęd seksualny)
 • zaburzenia wzwodu (erekcji)
 • zmęczenie oraz obniżenie energii
 • zmniejszenie masy mięśniowej oraz nadmiar tkanki tłuszczowej i jej nieprawidłowe rozmieszczenie
 • przerzedzenie zarostu i owłosienia ciała (z wyłączeniem owłosienia skóry głowy)
 • obniżony nastrój i zaburzenia depresyjne
 • uczucie rozdrażnienia
 • pogorszenie jakości życia

Za obniżone stężenie testosteronu w surowicy krwi uznaje się:

 • stężenie testosteronu całkowitego < 12 nmol/l (3,5 ng/ml)
 • stężenie testosteronu wolnego < 225 pmol/l
Korzyści ze stosowania terapii testosteronem u dojrzałych mężczyzn (>40 r.ż):
- zwiększenie LIBIDO (zwiększenie popędu seksualnego)
- poprawa jakości EREKCJI oraz jakości ŻYCIA SEKSUALNEGO
- poprawa MASY MIĘŚNIOWEJ i SKŁADU TKANKOWEGO CIAŁA
- poprawa JAKOŚCI ŻYCIA

Przeciwskazania do terapii testosteronem u dojrzałych mężczyzn (> 40r.ż.):

 • miejscowo zaawansowany lub rozsiany RAK PROSTATY
 • RAK SUTKA (u mężczyzny)
 • PLANY PROKREACYJNE (aktywna chęć posiadania potomstwa)
 • HEMATOKRYT (Ht) ≥ 54%
 • niewyrównana lub źle kontrolowana ZASTOINOWA NIEWYDOLNOŚĆ SERCA

Możliwe działania niepożądane terapii testosteronem:

 • nasilenie objawów związanych z przerostem prostaty
 • przyspieszenie rozwoju nowotworów gruczołu krokowego (już obecnych)
 • zmniejszenie objętości jąder i zahamowanie spermatogenezy
 • ginekomastia
 • zwiększenie wartości hematokrytu i ryzyka powikłań zakrzepowo – zatorowych
 • zwiększenie ryzyka chorób układu sercowo – naczyniowego (według niektórych doniesień)
 • nasilenie objawów w przypadku bezdechu sennego (według niektórych doniesień)
 • objawy miejscowe i alergiczne

Formy dostępnej terapii testosteronem na rynku polskim:

-> postać w żelu
-> iniekcje domięśniowe, stosowane w różnych odstępach czasu w zależności od formuły (składu preparatu)

Decyzję o formie terapii testosteronowej pacjent podejmuje wspólnie z lekarzem. Dojrzały mężczyzna (>40r.ż.) – otrzymujący terapię testosteronem – wymaga regularnych kontroli endokrynologicznych i urologicznych. Tylko wtedy terapia testosteronem może być bezpieczna!