Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej

Administrator
Posted in Aktualności

Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Fizjoterapeuci CMD polecają.

Fala uderzeniowa to nieinwazyjna metoda fizykoterapeutyczna, która wykorzystuje energię z fali akustycznej w leczenie schorzeń, głownie narządu ruchu.

Fala uderzeniowa wytworzona w specjalistycznych urządzeniach jest przenoszona do organizmu za pomocą aplikatora, a ciśnienie w obrębie tkanki może wzrastać do 100 MPa, następnie gwałtownie spaść i osiągnąć wartość ujemną. Dzięki temu fala wnika przez skórę i trafia w konkretne miejsce, które mamy zamiar poddać zabiegowi.

Ma ona działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, pobudza również krążenie krwi, przyśpiesza regenerację uszkodzonych tkanek oraz odpręża i relaksuje.

Paweł Powidzki fizjoterapia rehabilitacja neurologiczne manualna masaż Szczecin Dobra

mgr Paweł
POWIDZKI

fizjoterapeuta

Paulina Wandachowicz fizjoterapia masaż Kobido drenaż limfatyczny Szczecin Dobra

mgr Paulina
WANDACHOWICZ

fizjoterapeuta

Korzyści płynące z zabiegu

 • krótki czas terapii (zazwyczaj wskazane jest wykonanie 5-10 zabiegów)
 • przywrócenie sprawności ruchowej
 • poprawa elastyczności i mobilności blizny oraz jej wyglądu wizualnego
 • działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe – blokuje receptory bólowe i błony komórkowe neuronów zaburzające przekazywanie impulsów bólowych
 • hiperstymuluje receptory powodując wysyłanie impulsów o dużej intensywności tłumiących sygnały bólowe zgodnie z teorią bramki kontrolnej
 • przyspiesza regenerację i prawidłową odbudowę tkanek
 • zmniejsza napięcie mięśniowe
 • poprawia ukrwienie

Terapię falą uderzeniową stosuje się przede wszystkim w przypadku następujących jednostek chorobowych:

 • zapalenia ścięgien
 • ostroga piętowa
 • łokieć tenisisty, golfisty czy kolano skoczka
 • bóle bioder i barków
 • naciągnięcie mięśni
 • stany pourazowe
 • przewlekła entezopatia
 • tendopatia i uszkodzenie stożka rotatorów
 • blizny

Rezultatem terapii falą uderzeniową jest działanie przeciwbólowe, przyspieszenie procesów regeneracji tkanek, intensyfikacja syntezy kolagenu oraz proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

Zapraszamy do skorzystania z zabiegów z falą uderzeniową wykonywanych przez naszych fizjoterapeutów.

Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów prostaty i jąder

Redaktor
Posted in Aktualności, Bez kategorii

Listopad miesiącem profilaktyki nowotwórów prostaty i jąder

Listopad to szczególny miesiąc w profilaktyce nowotworowej układu moczowopłciowego, uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami walczącymi z rakiem prostaty i rakiem jąder.

Adam Gołąb urolog urologia cystoskopia zabiegi urologiczne Szczecin Dobra

dr n. med. Adam
GOŁĄB

specialista urologii

Rak prostaty inaczej nazywany stercza lub gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Mężczyźni po 50. roku życia powinni corocznie wykonywać oznaczenie stężenia PSA z krwi oraz zgłaszać się do lekarza na badanie urologiczne.

Nowotwór jądra jest umiarkowanie rzadką chorobą nowotworową w Polsce. Jednak jest to choroba młodych mężczyzn. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku 15-40 lat. Największą rolę we wczesnym rozpoznaniu nowotworu ma samobadanie jąder.

Centrum Medyczne Dobra prowadzi szeroko zakrojoną profilaktykę nowotworów prostaty i jąder – od badań laboratoryjnych, poprzez konsultacje doświadczonego specjalisty urologa – doktora Adama Gołąba, po wykonane przez niego USG jąder i prostaty.

JAK SAMEMU BADAĆ JĄDRA

Opisane kroki należy wykonywać raz w miesiącu. Z czasem nabierzesz wprawy i poznasz swoje ciało na tyle, żeby dokładnie wiedzieć, czy wszystko jest w porządku, czy może coś uległo zmianie. Pamiętaj, że lewe i prawe jądra mogą się od siebie różnić, nasze ciała nie są symetryczne. Niepokój powinny budzić zmiany lub nowe obserwacje w obrębie jednego z nich. 

Szczególną uwagę zwracaj na ewentualne guzki, zmiany rozmiaru czy konsystencji lub tkliwość i bolesność jądra. Niektórzy mężczyźni, u których zdiagnozowano raka jądra, zgłaszali także tępy ból w okolicy pachwiny lub dyskomfort moszny. 

Nie bagatelizuj żadnej niepokojącej Cię różnicy, nawet jeśli nie odpowiada ona cechom raka jądra. Każda zmiana powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza, który dokładnie Cię zbada, zleci ewentualne badania dodatkowe i znajdzie przyczynę dolegliwości. 

Krok 1
Badanie najlepiej przeprowadź po ciepłej kąpieli lub prysznicu - skóra moszny będzie rozluźniona, a dostęp do jąder ułatwiony, najlepiej przed lustrem.
Krok 2

Złap jedno jądro z pomocą obu dłoni i delikatnie przesuń je pomiędzy kciukami a palcami wskazującymi. Spróbuj zapamiętać kształt i rozmiar Twoich narządów.

Krok 3

Wymacaj najądrza - znajdują się w górnej części jądra, są miękkie jak gąbka, a kształtem mogą przypominać rurkę lub sznurek. Sprawdź ich wielkość i konsystencję - przy następnym samobadaniu będziesz w stanie stwierdzić, czy nic się nie zmieniło. Najądrze może trochę boleć przy ucisku.

Krok 4

Poszukaj jakichkolwiek guzków, grudek, nieprawidłowości czy zmian kształtu jądra. Pamiętaj, że mogą być bezbolesne. Możesz to zrobić przy pomocy trzech palców - umieszczonego od góry kciuka oraz palca wskazującego i środkowego.

Krok 5

Poszukaj zmian w rozmiarze, kształcie lub teksturze jąder. 

Krok 6

Powtórz kroki dla drugiego jądra. 

#OkiemSpecjalisty: Mój ulubiony lek

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Mój ulubiony lek

Kardiologia jest jedną ze specjalności, w której postęp technologii medycznych rozwija się najszybciej. Pojawiają się nowe, coraz mniej inwazyjne techniki leczenia choroby wieńcowej, wad zastawkowych czy niewydolności serca.  Ogromny postęp dokonuje się również w farmakoterapii.

W natłoku fascynacji nowoczesną technologią zapominamy – zarówno lekarze, jak i pacjenci – o podstawowym czynniku niezbędnym do utrzymania zdrowia.

WODA!  Oto lek, który zawsze zalecam moim pacjentom.

Iwona Nikodemska kardiolog Szczecin Dobra

dr n. med. Iwona 
NIKODEMSKA

specjalista kardiologii
specjalista chorób wewnętrznych

“Ale ja nie odczuwam pragnienia…”

Najczęściej na pytanie, ile płynów dobowo spożywa pacjent, słyszę odpowiedź: “ale ja nie mam pragnienia”. Nieprawidłowe nawyki, latami ograniczana podaż płynów – najczęściej zupełnie podświadomie – tak reguluje nasz ośrodek pragnienia w mózgu, że nie domaga się od nas tego, na co wyznaczyliśmy mu limit – nie odczuwamy pragnienia.

Nasz mądry organizm radzi sobie z niedoborem wody bardzo długo. To utwierdza nas w przekonaniu, że płynów nie potrzebujemy… Czasem dopiero podczas rozmowy w gabinecie lekarskim otwieramy oczy, że spora część naszych objawów to permanentny niedobór wody.

Objawy niedoboru wody 

 • osłabienie
 • niepokój
 • zaburzenia koncentracji
 • zaburzenia świadomości – szczególnie u osób starszych
 • suchość skóry, śluzówek, spojówek
 • bóle głowy
 • kołatania serca
 • niskie ciśnienie tętnicze krwi
 • zaparcia
 • objawy niewydolności nerek

Jeśli masz powyższe objawy, zastanów się:
ILE WYPIJASZ SZKLANEK WODY DZIENNIE?

Ile płynów przyjmujesz w ciągu doby? Czy wiesz, jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie na płyny

Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, powinno się wypijać 20-35 mililitrów wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę.

Nasz organizm nie umie trzymać wody „na zapas”. Dlatego konieczne jest jej regularne picie, w małych porcjach – w ciągu całego dnia.
Nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia. I to niezależnie od pory roku.
Aby na nowo przyzwyczaić organizm do wystarczającej dla niego podaży płynów zacznij notować ilość wypijanych dziennie kubków wody.

ZACZNIJ OD DZISIAJ.

Nowy dietetyk kliniczny w CMD

Administrator
Posted in Aktualności

Nowy dietetyk kliniczny w CMD

Kompleksowe leczenie większości chorób jest możliwe,
gdy zadbamy o odpowiednie odżywianie i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

prof. n. med Małgorzata Szczuko Dietetyk kliniczny

prof. dr hab.  Małgorzata
SZCZUKO

dietetyk kliniczny

Proponujemy konsultacje dietetyczne w zakresie dietetyki klinicznej, chorób dietozależnych wymagających zmiany stylu życia oraz chorób przewlekłych: zespół metaboliczny, zespół policystycznych jajników, choroby zapalne jelit, cukrzyca typu II, miażdżyca, stłuszczenie wątroby, choroby autoimmunologiczne, alergie i nietolerancje pokarmowe, przewlekła choroba nerek, żywienie w depresji.

Na pierwszą wizytę prosimy przynieść wyniki badań morfologii, poziomu glukozy i profilu lipidowego na czczo. Przydatne mogą być też profil wątrobowy, tarczycowy, kwas moczowy i CRP.

Podczas wizyty wykonane zostaną: pomiar składu ciała oraz pomiary antropometryczne a także konsultacja dotycząca nawyków żywieniowych, problemów ze zdrowiem oraz motywacji pacjenta.

#OkiemSpecjalisty: Kto powinien przyjmować aspirynę?

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Kto powinien przyjmować aspirynę?

Kwas acetylosalicylowy, potocznie nazywany aspiryną, należy do bardzo popularnej grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – ma więc działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jednak z uwagi na niewybiórczy charakter działania tego leku, zaleca się leczenie bólu innymi, bardziej selektywnymi lekami z grupy NLPZ.

Aspiryna jest także lekiem przeciwpłytkowym – poprzez hamowanie agregacji płytek krwi w nieodwracalny sposób – czyli do końca ich życia (ok. 7 dni), hamuje powstawanie skrzepliny.

Iwona Nikodemska kardiolog Szczecin Dobra

dr n. med. Iwona 
NIKODEMSKA

specjalista kardiologii
specjalista chorób wewnętrznych

Same plusy? Niekoniecznie!

ASPIRYNA MOŻE WYWOŁYWAĆ WEWNĘTRZNE KRWAWIENIA

W jednym z badań naukowcy chcieli sprawdzić, czy aspiryna sprawdza się u zdrowych osób powyżej 70. r.ż. jako skuteczny środek chroniący przed zawałem, udarem czy chorobą sercowo – naczyniową. Okazało się, że nie. Co gorsza, osoby przyjmujące aspirynę w porównaniu z grupą przyjmującą placebo, miały istotnie wyższe ryzyko krwawienia, zagrażającego życiu, zarówno z przewodu pokarmowego, jak i wewnątrzczaszkowego.

Nikt na własną rękę nie powinien profilaktycznie brać aspiryny.

Tylko lekarz może zalecić taką terapię, po dokładnym zbadaniu pacjenta i analizie wyników badań. Zamiast polegać na aspirynie, lepiej włączyć inne elementy profilaktyki chorób układu krążenia – zmienić styl życia: wdrożyć regularną aktywność fizyczną, rzucić palenie papierosów, zastosować odpowiednią dietę oraz upewnić się, że nie mamy nierozpoznanego nadciśnienia tętniczego. Jeśli zaś niepokoi nas stan zdrowia, poprośmy lekarza o rzetelną diagnostykę, która pozwoli ustalić odpowiednie leczenie.

KTO POWINIEN BRAĆ ASPIRYNĘ PROFILAKTYCZNIE?

Są jednak grupy pacjentów, którzy powinni mieć zalecone przyjmowanie aspiryny, ponieważ u nich korzyści znacznie przekraczają potencjalne ryzyko. Są to przede wszystkim:

 • udowodniona choroba niedokrwienna serca, w tym stan po zawale mięśnia sercowego

 • stan po udarze mózgu, TIA (przemijające niedokrwienie mózgu)

 • miażdżyca tętnic obwodowych

Pamiętaj, nie ma podstaw do tego, by osobom, u których nie stwierdzono choroby sercowo-naczyniowej, polecać aspirynę jako środek profilaktyczny.

#OkiemSpecjalisty: Wpływ stanu uzębienia na rozwój chorób serca

Redaktor
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Wpływ stanu uzębienia na rozwój chorób serca

Rozmowa dr. n. med. Iwony Nikodemskiej z dr. n. med. Rafałem Rojkiem.

Iwona Nikodemska kardiolog Szczecin Dobra

dr n. med. Iwona
NIKODEMSKA

specjalista kardiologii
specjalista chorób wewnętrznych

CENTRUM MEDYCZNE DOBRA

Rafał Rojek stomatologia w znieczuleniu Szczecin Dobra

dr n. med. Rafał
ROJEK

specjalista stomatologii dziecięcej

MEDIROY

Iwona Nikodemska: O wpływie higieny jamy ustnej na powstawanie schorzeń różnych narządów, w tym na rozwój chorób serca, wiemy od dawna. Jak stan uzębienia, zwłaszcza zaawansowana próchnica, czy paradontoza wpływają na rozwój miażdżycy?

Rafał Rojek: Badania naukowców potwierdzają, że nieleczone ogniska zapalne w jamie ustnej mają  negatywny wpływ na układ krążenia, w tym na stan tętnic wieńcowych.

Iwona Nikodemska: Jak próchnica zębów wpływa na inne narządy?

Rafał Rojek: Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Helsińskim wykazały, że przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zwiększa ryzyko choroby wieńcowej.
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych to proces patologiczny, następstwo nieleczonej próchnicy oraz miazgi zęba, do których najczęściej dochodzi w wyniku zaniedbań higieniczno-żywieniowych czy braku systematycznej i odpowiedniej opieki stomatologicznej. Nieleczona próchnica zęba, powoduje stan zapalny miazgi a to w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia okolicznych tkanek. Bakterie z przewlekłych zmian zapalnych poprzez krew docierają do wszystkich organów m.in. serca. Tam na drodze skomplikowanych procesów osadzają się w ścianach tętnic, w konsekwencji czego powstaje tzw. blaszka miażdżycowa. Narastanie blaszki miażdżycowej może doprowadzić do zablokowania tętnicy wieńcowej, skutkiem czego dochodzi do zawału mięśnia sercowego.

Iwona Nikodemska: Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? Okazuje się bowiem, że myjemy zęby krócej niż 2 minuty, a do dentysty chodzimy dopiero wtedy, gdy dokucza nam silny ból zęba.

Rafał Rojek: Regularna i systematyczna higiena jamy ustnej powinna obejmować: mycie zębów 2 dziennie, codzienne stosowanie nici dentystycznych w przestrzeniach międzyzębowych oraz bezalkoholowych płynów buforujących poziom pH w ustach. Stosujemy pasty zawierające fluor i wapń oraz preparaty zawierające fosfopeptyd kazeiny i amorficzny fosforan wapnia mające właściwości odbudowujące i wzmacniające szkliwo.
Przynajmniej raz na pół roku powinno się wykonywać rutynowe przeglądy jamy ustnej, podczas których przeprowadzać zabiegi higienizacyjne – piaskowanie i skaling oraz fluoryzację.

Iwona Nikodemska: Jak pokazują badania – zdrowa dieta, kontrola wagi, aktywność fizyczna i niepalenie papierosów to już za mało. Aktualnie świadomy pacjent, który chce uniknąć chorób serca, powinien regularnie monitorować i dbać o stan zdrowia swojej jamy ustnej. 

Rafał Rojek: Dokładnie tak. Nowoczesna medycyna – w tym także stomatologia – stawia na holistyczne podejście, co oznacza, że ciało to jeden organizm, system wzajemnych połączeń, w którym zaburzenia pracy i choroby poszczególnych narządów mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie ogólne.

Iwona Nikodemska: Podkreślić należy, że aby infekcja zębów miała realny wpływ na układ krążenia, muszą jej towarzyszyć inne czynniki ryzyka np. nadciśnienie, cukrzyca czy wysoki poziom cholesterolu.

Rafał Rojek: Choroby jamy ustnej często idą w parze z innymi czynnikami ryzyka. U osób z cukrzycą powszechnie obserwuje się stany zapalne dziąseł. W wielu przypadkach to właśnie dentysta jest lekarzem, który pierwszy sugeruje, aby zbadać poziom glukozy we krwi. Schorzenia jamy ustnej, w tym paradontoza, często występują u palaczy oraz osób chorujących na nadciśnienie tętnicze.

Centrum Medyczne Dobra i Mediroy prowadzą wieloletnią współpracę w zakresie leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym.

 

#OkiemSpecjalisty: Niestabilność stawu kolanowego

Administrator
Posted in Aktualności, Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: Niestabilność stawu kolanowego

Niestabilny staw kolanowy zwykle jest wynikiem uszkodzenia lub niewydolności więzadła krzyżowego przedniego, jednego z ważniejszych „stabilizatorów” kolana.  Może to przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, ale też w aktywności sportowej, a ponadto przyczyniać się do szybszego powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Maciej Walczak ortopeda traumatolog operacje ortopedyczne Dobra Szczecin

dr Maciej
WALCZAK

specjalista ortopedii
i traumatologii narządu ruchu

Krzysztof Pobłocki ortopeda traumatolog operacje ortopedyczne Szczecin Dobra

dr Krzysztof
POBŁOCKI

specjalista ortopedii
i traumatologii narządu ruchu

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u ortopedy, który zdecyduje jakie dodatkowe badania obrazowe są potrzebne
– RTG, USG, rezonans magnetyczny.

Całkowicie uszkodzone więzadło krzyżowe przednie nigdy się nie zrasta, więc u młodych, aktywnych sportowo osób należy rozważyć zabieg jego rekonstrukcji. Operacja rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) trwa około godziny i można ją wykonać w naszym Centrum. Jest to jednak dopiero, tak naprawdę pierwszy etap leczenia, po którym następuje szeroko pojęta rehabilitacja, przeprowadzona pod okiem wprawnego fizjoterapeuty, również dostępnego w naszym Centrum.

Jeżeli jesteś po urazie stawu kolanowego, a dodatkowo odczuwasz niepewność stawu, zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów, którzy Cię zbadają i zaproponują odpowiednie leczenie.

#OkiemSpecjalisty: boli kolano… nieco o chorobie zwyrodnieniowej.

Administrator
Posted in Poradnik Pacjenta

#OkiemSpecjalisty: boli kolano… nieco o chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Maciej Walczak, specjalista ortopedii i traumatologii, przez 15 lat praktykował w Szwecji i Norwegii. Doświadczony operator, zarówno jeśli chodzi o endoprotezy bioder i kolan, jak i chirurgię stopy i ręki.

Maciej Walczak ortopeda traumatolog operacje ortopedyczne Dobra Szczecin

dr Maciej
WALCZAK

Ból w kolanie nie musi od razu oznaczać choroby zwyrodnieniowej. Mogą to być bóle mięśniowe, przeciążenia ścięgien, czy bóle neuropatyczne, ale tutaj skoncentruję się na zwyrodnieniu chrząstki.

Co wpływa na rozwój choroby?

Czynniki, którym nie można zapobiec:

 • Wiek – ryzyko wystąpienia choroby i nasilenie objawów rośnie z wiekiem.
 • Płeć – kobiety chorują częściej niż mężczyźni, szczególnie po menopauzie.
 • Czynniki genetyczne – występowanie w rodzinie zwiększa ryzyko pojawienia się problemu u Ciebie.

Czynniki, którym można zapobiec:

 • Otyłość!!! Redukcja masy ciała pomaga w ograniczeniu bólu. Obniżenie wagi ciała nawet o kilka kilogramów potrafi przynieść ogromną poprawę.
 • Niewystarczająca aktywność fizyczna – chrząstka jest odżywiana (glukoza, tlen, sole mineralne) przez przenikanie z płynu stawowego. Ruch jest niezbędny dla dobrego funkcjonowania stawu.
 • Przeciążenie – niektóre sporty lub praca wywołująca przeciążenie stawów i urazy, np. podnoszenie ciężarów, piłka nożna, zapasy, taniec.
 • Zaburzenia budowy stawu – koślawość i szpotawość kolan (już od dziecka warto zwracać uwagę np. na sposób siedzenia)
 • Niestabilność stawu po urazie – np. po uszkodzeniu więzadła krzyżowego

Objawy pojawiają się z reguły pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.

– ból i sztywność – typowy jest ból mechaniczny, występujący przy ruchach stawu i ustępujący w spoczynku, nasilający się pod koniec dnia. Zazwyczaj silniejszy jest na początku ruchu (tzw. ból startowy), np. przy wysiadaniu z samochodu, rozpoczynaniu chodu, potem ból się zmniejsza

– trzeszczenia – mogą być odczuwalne przy ruchach stawu z powodu tarcia uszkodzonej chrząstki i odsłoniętych powierzchni kostnych – np. przy wchodzeniu po schodach

– ograniczenie ruchomości – zajęte stawy stopniowo tracą zakres ruchu, tzn. pojawia się problem z pełnym wyprostowaniem lub zgięciem kolana. Zazwyczaj jest to proces stopniowy – wielomiesięczny, czy nawet wieloletni.

– wysięk (obrzęk kolana) – zazwyczaj pojawia się po intensywniejszym wysiłku. Z początku obrzęk zanika szybko, z czasem jednak może już być stały.

– zniekształcenie osi kolana – wynika głównie ze zmiany osi ustawienia stawu, zniszczenia chrząstki i ścierania kości

Co robić? Jak leczyć?

KROK PIERWSZY: Rehabilitacja i ruch. Nie zastąpią ich żadne magiczne tabletki. Unikajmy obciążających stawy ćwiczeń na siłowni (np. podnoszenie ciężarów). Swoim pacjentom polecam pływanie, nordic-walking, ewentualnie rower. Chodzi o ruch i „efekt wtłaczania”, który odżywia chrząstkę bez obciążenia ciężarem ciała. Ćwiczenia pomagają też zachować prawidłową masę ciała.

Osoby o nieruchomym trybie pracy lub siedzącym trybie życia (zawodowi kierowcy, pracownicy biurowi, sprzedawcy) pamiętać powinny o regularnych przerwach w pracy i wykonywaniu ćwiczeń podczas nich. Prowadzący ortopeda podpowie, czy samodzielnie dozowana aktywność fizyczna wystarczy dla poprawy kondycji naszych stawów, czy też potrzebna jest profesjonalna FIZJOTERAPIA, która poprawi funkcję stawu i zmniejszy jego ból. Jeśli planowane jest dalsze leczenie zabiegowe, rola fizjoterapii jest ogromna. Pozwala na prawidłowe przygotowanie pacjenta do zabiegu oraz sprawnej po nim rehabilitacji.

KROK DRUGI: Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne stanowią czasem niezbędny element wspomagający leczenie. Pamiętajmy, że muszą one być dostosowane przez lekarza do sytuacji zdrowotnej, gdyż w wielu schorzeniach przeciwskazane są tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Tabletki nie zastąpią ruchu. Powinny być stosowane razem,
a nie zamiast ćwiczeń i rehabilitacji.

KROK TRZECI: Iniekcje (zastrzyki) dostawowe z zastosowaniem różnych preparatów:

 • kwas hialuronowy – skuteczny we wczesnym i umiarkowanym stadium zwyrodnienia. Działa jako wypełniacz ubytków chrząstki i „smar w stawie”. Skuteczny na kilka miesięcy, a jeśli w tym czasie pacjent zacznie też ćwiczyć, to nawet i na kilka lat.
 • osocze bogatopłytkowe (PRP) – odwirowana i przefiltrowana krew pacjenta pozbawiona komórek. Po podaniu do kolana poprawia metabolizm chrząstki. Polecane we wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej.
 • leki steroidowe – od lat traci na popularności. Zmniejsza stan zapalny i obrzęk, jednak niewłaściwie podany może dalej uszkadzać staw.

KROK CZWARTY: Orteza – to aparat ortopedyczny stabilizujący kolano. Istnieją specjalne ortezy, które pozwalają przenieść obciążenie na nieuszkodzoną część kolana.

KROK PIĄTY: Leczenie operacyjne

 • ,artroskopia – zabieg przeprowadzony przez kamerę wprowadzoną do kolana, bez szerokiego rozcinania tkanek z usunięciem tkanek zapalnych i uszkodzonej chrząstki.
 • membrana kolagenowa pokrywająca zniszczoną chrząstkę. Zabieg z niewielkiego cięcia około 5cm, podczas którego zniszczony obszar oczyszcza się, a następnie pokrywa się odpowiednią membraną, która go chroni i pozwala na powrót do aktywności.
 • osteotomia podkolanowa – operacja polegająca na przecięciu kości i mechanicznej zmianie osi obciążenia kończyny. Stosowany, gdy zajęty jest tylko fragment stawu.
 • endoproteza stawu kolanowego. Protezy mogą obejmować cały staw lub tylko jego część. Jeśli zmiany w stawie są zaawansowane, a ból poważnie ogranicza Twoją aktywność, pojawia się nawet w nocy i utrudnia sen – endoproteza może być właściwym wyborem. Protezy mają swoje ograniczenia – nie są leczeniem optymalnym dla ludzi młodych i aktywnych.

Przypominam: ćwiczenia to pierwszy krok. Zadbaj o siebie już teraz.

Pamiętajmy, że odpowiednią metodę leczenia zaproponuje specjalista ortopedii,
po zbadaniu pacjenta i przeanalizowaniu wyników badań.

Koncert relaksacyjny na misy i gongi

Administrator
Posted in Aktualności

Koncert relaksacyjny na misy i gongi

Zapraszamy na koncert relaksacyjny na misy i gongi
w wykonaniu naszego nauczyciela jogi – Radosława Ignatiuka.

Dźwięk to fala. Dźwięki mis i gongów to szczególne fale, które mogą uspokoić emocje, przynieść błogie rozluźnienie w ciele, ukoić umysł. Działają podobnie jak fale wody w morzu czy jeziorze, które kołysząc i unosząc, dają poczucie lekkości i całkowitego odprężenia.

Zapraszamy 21 stycznia o godz. 16:30. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy pod nr 91 45 39 500 w godz. 8.00 – 19.00 (pn-pt) lub rejestracja@cmdobra.pl

Nowość w CMD

Redaktor
Posted in Aktualności

Nowość w CMD

Certyfikowany masaż KOBIDO to nowość w CMD. Zabiegi wykonuje mgr Paulina Wandachowicz, fizjoterapeutka. Masaż KOBIDO składa się z kilku etapów:

1)     masaż głęboki – rozluźnienie mięśni twarzy, szyi, dekoltu i ramion
2)     lifting – energiczne ruchy pobudzające mięśnie
3)     drenaż limfatyczny – usuwanie zastojów i opuchlizn
4)     akupresura – stymuluje narządy wewnętrzne do lepszej pracy

Działanie KOBIDO:

 • rozluźnienie mięśni karku
 • wygładzenie zmarszczek
 • wyrównanie kolorytu skóry
 • zagęszczenie naczyń krwionośnych skóry twarzy
 • redukcja opuchlizny
 • redukcja cieni pod oczami
 • uniesienie powieki oka
 • poprawa czerwieni ust
 • poprawa owalu twarzy

Na początku zabieg należy wykonywać w serii 6-10 zabiegów raz w tygodniu, następnie 1 zabieg raz na 3-4 tygodnie – jako zabieg podtrzymujący.