Listopad miesiącem profilaktyki nowotwórów prostaty i jąder

Listopad to szczególny miesiąc w profilaktyce nowotworowej układu moczowopłciowego, uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami walczącymi z rakiem prostaty i rakiem jąder.

Adam Gołąb urolog urologia cystoskopia zabiegi urologiczne Szczecin Dobra

dr n. med. Adam
GOŁĄB

specialista urologii

Rak prostaty inaczej nazywany stercza lub gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Mężczyźni po 50. roku życia powinni corocznie wykonywać oznaczenie stężenia PSA z krwi oraz zgłaszać się do lekarza na badanie urologiczne.

Nowotwór jądra jest umiarkowanie rzadką chorobą nowotworową w Polsce. Jednak jest to choroba młodych mężczyzn. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku 15-40 lat. Największą rolę we wczesnym rozpoznaniu nowotworu ma samobadanie jąder.

Centrum Medyczne Dobra prowadzi szeroko zakrojoną profilaktykę nowotworów prostaty i jąder – od badań laboratoryjnych, poprzez konsultacje doświadczonego specjalisty urologa – doktora Adama Gołąba, po wykonane przez niego USG jąder i prostaty.

JAK SAMEMU BADAĆ JĄDRA

Opisane kroki należy wykonywać raz w miesiącu. Z czasem nabierzesz wprawy i poznasz swoje ciało na tyle, żeby dokładnie wiedzieć, czy wszystko jest w porządku, czy może coś uległo zmianie. Pamiętaj, że lewe i prawe jądra mogą się od siebie różnić, nasze ciała nie są symetryczne. Niepokój powinny budzić zmiany lub nowe obserwacje w obrębie jednego z nich. 

Szczególną uwagę zwracaj na ewentualne guzki, zmiany rozmiaru czy konsystencji lub tkliwość i bolesność jądra. Niektórzy mężczyźni, u których zdiagnozowano raka jądra, zgłaszali także tępy ból w okolicy pachwiny lub dyskomfort moszny. 

Nie bagatelizuj żadnej niepokojącej Cię różnicy, nawet jeśli nie odpowiada ona cechom raka jądra. Każda zmiana powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza, który dokładnie Cię zbada, zleci ewentualne badania dodatkowe i znajdzie przyczynę dolegliwości. 

Krok 1
Badanie najlepiej przeprowadź po ciepłej kąpieli lub prysznicu - skóra moszny będzie rozluźniona, a dostęp do jąder ułatwiony, najlepiej przed lustrem.
Krok 2

Złap jedno jądro z pomocą obu dłoni i delikatnie przesuń je pomiędzy kciukami a palcami wskazującymi. Spróbuj zapamiętać kształt i rozmiar Twoich narządów.

Krok 3

Wymacaj najądrza - znajdują się w górnej części jądra, są miękkie jak gąbka, a kształtem mogą przypominać rurkę lub sznurek. Sprawdź ich wielkość i konsystencję - przy następnym samobadaniu będziesz w stanie stwierdzić, czy nic się nie zmieniło. Najądrze może trochę boleć przy ucisku.

Krok 4

Poszukaj jakichkolwiek guzków, grudek, nieprawidłowości czy zmian kształtu jądra. Pamiętaj, że mogą być bezbolesne. Możesz to zrobić przy pomocy trzech palców - umieszczonego od góry kciuka oraz palca wskazującego i środkowego.

Krok 5

Poszukaj zmian w rozmiarze, kształcie lub teksturze jąder. 

Krok 6

Powtórz kroki dla drugiego jądra.