Listopad miesiącem profilaktyki nowotwórów prostaty i jąder
Listopad to szczególny miesiąc w profilaktyce nowotworowej układu moczowopłciowego, uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami walczącymi z rakiem prostaty i rakiem jąder.
dr n. med. Adam
GOŁĄB
specialista urologii
Rak prostaty inaczej nazywany stercza lub gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Mężczyźni po 50. roku życia powinni corocznie wykonywać oznaczenie stężenia PSA z krwi oraz zgłaszać się do lekarza na badanie urologiczne.
Nowotwór jądra jest umiarkowanie rzadką chorobą nowotworową w Polsce. Jednak jest to choroba młodych mężczyzn. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku 15-40 lat. Największą rolę we wczesnym rozpoznaniu nowotworu ma samobadanie jąder.
Centrum Medyczne Dobra prowadzi szeroko zakrojoną profilaktykę nowotworów prostaty i jąder – od badań laboratoryjnych, poprzez konsultacje doświadczonego specjalisty urologa – doktora Adama Gołąba, po wykonane przez niego USG jąder i prostaty.
JAK SAMEMU BADAĆ JĄDRA
Opisane kroki należy wykonywać raz w miesiącu. Z czasem nabierzesz wprawy i poznasz swoje ciało na tyle, żeby dokładnie wiedzieć, czy wszystko jest w porządku, czy może coś uległo zmianie. Pamiętaj, że lewe i prawe jądra mogą się od siebie różnić, nasze ciała nie są symetryczne. Niepokój powinny budzić zmiany lub nowe obserwacje w obrębie jednego z nich.
Szczególną uwagę zwracaj na ewentualne guzki, zmiany rozmiaru czy konsystencji lub tkliwość i bolesność jądra. Niektórzy mężczyźni, u których zdiagnozowano raka jądra, zgłaszali także tępy ból w okolicy pachwiny lub dyskomfort moszny.
Nie bagatelizuj żadnej niepokojącej Cię różnicy, nawet jeśli nie odpowiada ona cechom raka jądra. Każda zmiana powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza, który dokładnie Cię zbada, zleci ewentualne badania dodatkowe i znajdzie przyczynę dolegliwości.
Złap jedno jądro z pomocą obu dłoni i delikatnie przesuń je pomiędzy kciukami a palcami wskazującymi. Spróbuj zapamiętać kształt i rozmiar Twoich narządów.
Wymacaj najądrza – znajdują się w górnej części jądra, są miękkie jak gąbka, a kształtem mogą przypominać rurkę lub sznurek. Sprawdź ich wielkość i konsystencję – przy następnym samobadaniu będziesz w stanie stwierdzić, czy nic się nie zmieniło. Najądrze może trochę boleć przy ucisku.
Poszukaj jakichkolwiek guzków, grudek, nieprawidłowości czy zmian kształtu jądra. Pamiętaj, że mogą być bezbolesne. Możesz to zrobić przy pomocy trzech palców – umieszczonego od góry kciuka oraz palca wskazującego i środkowego.
Poszukaj zmian w rozmiarze, kształcie lub teksturze jąder.
Powtórz kroki dla drugiego jądra.