Przygotowanie Pacjenta do badań kardiologicznych

Na pierwszą konsultację kardiologiczną należy przynieść całą dotychczasową dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki badań laboratoryjnych: morfologia krwi, jonogram (sód, potas), kreatynina, glukoza, lipidogram, AspAT, AlAT, kwas moczowy.

Do większości badań kardiologicznych potrzebne jest odpowiednie przygotowanie Pacjenta.

Badanie Holtera EKG

Badanie trwa 24 godziny, w niektórych przypadkach lekarz decyduje o przedłużeniu badania do 48 godzin. Pacjent ma przyklejone na klatce piersiowej elektrody, do których podłączane są kabelki i rejestrator. Rejestrator ma wielkość około 10×15 cm i jest umieszczany w specjalnym etui na paskach mocujących na ramieniu i talii pacjenta.

Przygotowując się do badania trzeba wziąć pod uwagę, że podczas rejestracji nie będzie wolno się kąpać. Prosimy przed badaniem wziąć prysznic i nie używać na skórę klatki piersiowej balsamów nawilżających. Panowie z obfitym owłosieniem klatki piersiowej będą mieli wygolone niewielkie fragmenty skóry klatki piersiowej. Na badanie warto przyjść ubranym w luźne, maskujące rejestrator ubranie.

Próba wysiłkowa

Pacjent chodzi po bieżni, mając monitorowane EKG i ciśnienie tętnicze krwi. Lekarz programuje obciążenie pacjenta w zależności od jego wieku, płci, masy ciała i wzrostu oraz ogólnej sprawności. Test podzielony jest na etapy ze stopniowo zwiększanym obciążeniem poprzez wzrost prędkości przesuwu bieżni oraz kąta jej nachylenia. Każdy etap trwa 3 minuty. Próba może być w każdym momencie przerwana – w zależności od zmęczenia pacjenta i decyzji lekarza. Natomiast zostanie oceniona jako miarodajna, jeśli tętno pacjenta podwyższy się do odpowiedniej wartości. Innymi słowy, zależy nam na dość dużym zmęczeniu pacjenta.

Przygotowanie do próby wysiłkowej
Lekarz kwalifikujący do badania powinien zdecydować o czasowym odstawieniu niektórych leków (z grupy beta-blokerów) lub ich zmiany.
Pacjent nie może być na czczo, ale też powinien być zachowany przynajmniej jednogodzinny odstęp czasowy od ostatniego, lekkiego posiłku.
Pacjent ma przyklejone na klatce piersiowej elektrody do monitorowania EKG. Prosimy przed badaniem nie używać balsamów nawilżających na skórę klatki piersiowej. Panowie z obfitym owłosieniem klatki piersiowej będą mieli wygolone niewielkie fragmenty skóry klatki piersiowej. Na badanie warto ubrać się w wygodne, niekrępujące ruchów ubranie, ściśle przylegające, sportowe skarpetki, ewentualnie zabrać ne sobą czyste obuwie sportowe.

Echokardiografia (USG serca) obciążeniowa (stres echo)

Pacjent ma wykonywane badanie echokardiograficzne, podczas którego przez założony wcześniej do żyły wenflon, podawany jest we wlewie ciągłym przez pompę lek (dobutamina), który przyspiesza czynność serca – podobnie jak w czasie wysiłku. Lekarza obserwuje zmiany w kurczliwości serca, które zachodzą pod wpływem tych działań.

Lekarz kwalifikujący do badania powinien zdecydować o czasowym odstawieniu niektórych leków (z grupy beta-blokerów) lub ich zmiany.
Przed badaniem Pacjent nie musi byś na czczo.
Podczas badania konieczne może okazać się podanie dożylne leku o nazwie atropina. Pacjentów z jaskrą prosimy o poinformowanie o tym lekarza przeprowadzającego badanie. Atropina na kilka godzin pogarsza ostrość wzroku, dlatego Pacjent nie powinien po badaniu prowadzić samochodu. Samochodem należy przyjechać z kierowcą lub innym środkiem transportu.
Po badaniu może przez kilka do kilkunastu minut utrzymywać się uczucie niepokoju, ciepła, potów.

U pacjentów z wszczepionym stymulatorem obciążenie serca można uzyskać poprzez przyspieszenie czynności serca z zewnątrz za pomocą programatora. Pacjent nie odczuwa większości objawów, jakie występują podczas podawania dobutaminy. Takie badanie obciążeniowe nie wymaga żadnego przygotowania.

Test pochyleniowy (tilt test)

Pacjent podczas badania leży na stole uchylnym – przez pierwsze 20 minut w pozycji poziomej, a następnie stół jest pionizowany do kąta 60 stopni. W tej pozycji pacjent pozostaje przez kolejne 20 minut. Monitorowane jest tętno i ciśnienie oraz pozostałe reakcje organizmu na zmianę pozycji ciała.

Pacjent do badania powinien pozostać na czczo i bez leków, dlatego badanie wykonywane jest w godzinach porannych.

Pozostałe badania kardiologiczne nie wymagają specjalnego przygotowania.