Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa to dziedzina zajmująca się chorobami żył, tętnic i naczyń limfatycznych

Centrum Medyczne Dobra proponuje:

  • konsultacje chirurga naczyniowego

     

  • USG Doppler tętnic dogłowowych (szyjnych, kręgowych, podobojczykowych)
  • USG Doppler tętnic kończyn dolnych
  • USG Doppler żył kończyn dolnych (badanie w kierunku zakrzepicy oraz w ramach kwalifikacji do leczenia operacyjnego)

     

  • skleroterapia żyły odpiszczelowej
  • skleroterapia żyły odstrzałkowej
 

NASZ ZESPÓŁ

NASZ ZESPÓŁ

dr Tomasz Chmurowicz

dr Tomasz

CHMUROWICZ

chirurg naczyniowy
proktolog
specjalista chirurgii ogólnej

Elżbieta Polańska chirurg naczyniowy USG Doppler Szczecin Dobra

dr Elżbieta

POLAŃSKA

specjalista chirurgii naczyniowej
specjalista chirurgii ogólnej

CZYTAJ WIĘCEJ

Chirurgia naczyniowa zajmuje się leczeniem m.in. powikłań miażdżycy obwodowej
Miażdżyca rozwija się praktycznie od początku życia każdego człowieka, jednak tempo jej narastania różni się u poszczególnych osób. Zależy ono od obecności i nasilenia czynników ryzyka, tj. obciążenia rodzinnego, nadciśnienia tętniczego, otyłości, diety, palenia papierosów, cukrzycy, małej aktywności fizycznej. Miażdżyca to choroba tętnic, która prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych. Powodują one zwężanie się światła naczyń oraz objawy niedokrwienia narządów, które zaopatrują. 

  • Miażdżyca powstająca w tętnicach zaopatrujących kończyny dolne, objawia się bólem mięśni łydek podczas chodzenia. Narastanie niedokrwienia kończyn może doprowadzić do znacznego ograniczenia funkcjonowania oraz martwicy.
  • Z kolei zwężenia miażdżycowe tętnic zaopatrujących w krew mózg przyczyniają się do jego niedokrwienia, objawiającego się różnymi zaburzeniami neurologicznymi – do udaru mózgu włącznie.
  •  Osłabiając ścianę aorty, miażdżyca może doprowadzić do powstania tętniaka, czyli poszerzenia tętnicy głównej. Narastanie rozmiarów tętniaka może skutkować jego pęknięciem.

Występowanie czynników ryzyka oraz obecność objawów niedokrwienia narządów powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza oraz rozpoczęcia diagnostyki i leczenia.

Zakrzepowe zapalenie żył jest to choroba, do której dochodzi, gdy w żyle (najczęściej kończyny dolnej) powstanie skrzeplina. Zostaje wtedy utrudniony przepływ krwi, a wokół skrzepu tworzy się stan zapalny.

Na samym początku choroba może przebiegać bezobjawowo, utrudniając postawienie właściwej diagnozy i podjęcie leczenia. Później zaczynają pojawiać się obrzęki i ból w obrębie danego miejsca (udo, łydka, kostka). Następnie objawy nasilają się i zajmują część kończyny znajdującą się poniżej miejsca, w którym toczy się stan zapalny w zablokowanej żyle. Kończyna staje się bolesna w trakcie próby poruszania, zginania i chodzenia, jest nadwrażliwa na dotyk i zaczerwieniona. Objawom może towarzyszyć gorączka i przyspieszone tętno.

Ostateczne rozpoznanie stawia lekarz na podstawie badania USG Doppler żył kończyn dolnych.

Leczenie musi zostać podjęte natychmiast po zdiagnozowaniu, inaczej choroba może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej, a to grozi zgonem. Podstawowym celem leczenia jest wyeliminowanie objawów choroby oraz przywrócenie normalnego przepływu krwi w żyłach. Lekarz  przepisuje pacjentowi leki przeciwzakrzepowe, które regulują zbyt dużą krzepliwość krwi. W leczeniu stosuje się również antybiotyki i leki przeciwzapalne.

    Przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest zwolniony przepływ krwi w żyłach. Czynniki, które przyczyniają się do spowolnienia przepływu krwi, to przede wszystkim:

    • przebyty zawał serca lub udar mózgu
    • długotrwałe unieruchomienie, np. po złamaniach kończyny dolnej, albo po operacji, lub po chorobie, w trakcie której pacjent musiał przez długi czas leżeć
    • długie pozostawanie w pozycji siedzącej (i zakładanie nogi na nogę)
    • długotrwała jazda samochodem

     

    Bardzo ważna przy skłonnościach do zakrzepowego zapalenia żył jest profilaktyka:

    • bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów
    • nosić dostępne na rynku, specjalnie dobrane rajstopy uciskowe
    • starać się codziennie odpoczywać odciążając nogi tak, aby stopy były co najmniej o 30 stopni powyżej ciała
    • unikać długiego leżenia na wznak bez ruchu

     

    Skleroterapia jest minimalnie inwazyjną metodą leczenia pajączków naczyniowych i żylaków kończyn dolnych. Polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu, który zamyka zmienione chorobowo naczynie. Zabieg można wykonać praktycznie w każdym stadium przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Pierwsza wizyta obejmuje badanie USG Doppler żył kończyn dolnych i dobór pończoch uciskowych. Lekarz ocenia czy nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu. Dodatkowo przy stwierdzeniu wskazań ustalany jest termin konsultacji kardiologicznej  (dostępne w CMD).

    W trakcie drugiej wizyty, po otrzymaniu wyrobów uciskowych przeprowadza się zabieg skleroterapii. Procedura jest praktycznie bezbolesna i zajmuje od 15 do 45 min. Stosujemy najwyższej jakości oryginalne leki. Bezpośrednio po skleroterapii zakładane są pończochy uciskowe. Pacjent po obserwacji (zwykle ok 1-2h) wypisywany jest do domu.

    W CMD zabiegi wykonywane są w oparciu o nowoczesny blok operacyjny z zabezpieczeniem anestezjologicznym.

    Podstawowe zalecenia po zabiegu: unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i ciężkich ćwiczeń przez 14 dni, unikanie ekspozycji na wysoką temperaturę (gorące kąpiele, sauna) oraz ekspozycji na silne promieniowanie słoneczne (opalanie, solarium).