Leczenie nietrzymania moczu

Centrum Medyczne Dobra oferuje kompleksowe leczenie zaburzeń utrzymywania i oddawania moczu
oraz zaburzeń statyki narządu rodnego (obniżenie i wypadanie).

Zaburzenia utrzymywania moczu u kobiet, ze względu na częstość występowania, stanowią poważny problem medyczny i społeczny. Dolegliwości pojawiają się w różnym wieku. U kobiet w wieku rozrodczym mogą wywoływać je ciąże, a zwłaszcza porody. W miarę upływu lat zwiększa się ilość czynników wpływających negatywnie na zdolność prawidłowego utrzymywania i oddawania moczu. Szacuje się, że w grupie kobiet w wieku pomenopauzalnym ta przykra dolegliwość dotyczy około 60% populacji. Nieleczona prowadzi często do depresji, wycofywania się kobiet z życia zawodowego i społecznego. Do dziś dnia nietrzymanie moczu stanowi dla wielu osób tabu. Ciągły postęp wiedzy oraz rozwój technik operacyjnych i rehabilitacyjnych pozwala skutecznie leczyć lub osiągać znaczną poprawę w zakresie utrzymywania i oddawania moczu.

Lekarze Centrum Medycznego Dobra prowadzą kompleksowe leczenie nieprawidłowego utrzymywania i oddawania moczu u kobiet oraz towarzyszących im bardzo często zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej (obniżenie ścian pochwy, obniżenie i wypadanie macicy wraz z sąsiadującymi narządami – pęcherzem moczowym i odbytnicą).

Proces leczenia, opracowany przez dr n. med. Andrzeja Puchalskiego, odbywa się w oparciu o ustalany indywidualnie plan obejmujący:

  • diagnostykę zaburzeń nietrzymania moczu i/lub zaburzeń statyki narządów dna miednicy (badania ginekologiczne, USG ginekologiczne i uroginekologiczne, badania laboratoryjne, badania urodynamiczne, testy pessarowe z użyciem wkładki Contiform)

  • dobór najskuteczniejszej metody leczenia w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu moczowego:
    • leczenie zachowawcze
    • farmakoterapia miejscowa – dopochwowa hormonoterapia preparatami estriolu, DHEA lub kwasem hialuronowym

  • fizjoterapia – zalecamy cotygodniowe spotkania przez okres do sześciu tygodni. W jej ramach przeprowadzana jest: nauka prawidłowych nawyków podczas oddawania moczu i stolca, terapia manualna, gimnastyka mięśni dna miednicy (nauka świadomego napinania i rozluźniania dna miednicy), techniki relaksacyjne, gimnastyka ogólnorozwojowa.
  • leczenie operacyjne
    • konsultacje specjalistyczne pacjentek ze schorzeniami innych narządów i układów, konieczne do leczenia zabiegowego
    • zabieg operacyjny
    • opiekę w okresie pooperacyjnym z pełnym nadzorem pielęgniarskim i lekarskim
  • fizjoterapia we wczesnym okresie pooperacyjnym, z możliwością kontynuacji w trybie ambulatoryjnym do 6 tygodni, co sprzyja uzyskaniu najlepszych efektów leczenia

Zastrzegamy sobie prawo odmowy podjęcia leczenia w przypadkach, w których wykonane wcześniej operacje lub zastosowane niewłaściwe, naszym zdaniem,  metody leczenia doprowadziły do zmian anatomicznych lub czynnościowych nierokujących uzyskania poprawy.

NASZ ZESPÓŁ

Kinga Grajnert ginekolog położnik Dobra Szczecin

dr Kinga

GRAJNERT

specjalista ginekologii i położnictwa

Andrzej Puchalski ginekolog uroodynamika Szczecin Dobra

dr n. med. Andrzej

PUCHALSKI

zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej
specjalista ginekologii i położnictwa

zespół members team ludziki

lic. Magdalena

MACKIEWICZ

fizjoterapeutka, specjalizująca się w fizjoterapii uroginekologicznej