Leczenie nietrzymania moczu

Centrum Medyczne Dobra oferuje kompleksowe leczenie zaburzeń utrzymywania i oddawania moczu
oraz zaburzeń statyki narządu rodnego (obniżenie i wypadanie).

Zaburzenia utrzymywania moczu u kobiet, ze względu na częstość występowania, stanowią poważny problem medyczny i społeczny. Dolegliwości pojawiają się w różnym wieku. U kobiet w wieku rozrodczym mogą wywoływać je ciąże, a zwłaszcza porody. W miarę upływu lat zwiększa się ilość czynników wpływających negatywnie na zdolność prawidłowego utrzymywania i oddawania moczu. Szacuje się, że w grupie kobiet w wieku pomenopauzalnym ta przykra dolegliwość dotyczy około 60% populacji. Nieleczona prowadzi często do depresji, wycofywania się kobiet z życia zawodowego i społecznego. Do dziś dnia nietrzymanie moczu stanowi dla wielu osób tabu. Ciągły postęp wiedzy oraz rozwój technik operacyjnych i rehabilitacyjnych pozwala skutecznie leczyć lub osiągać znaczną poprawę w zakresie utrzymywania i oddawania moczu.

Lekarze Centrum Medycznego Dobra prowadzą kompleksowe leczenie nieprawidłowego utrzymywania i oddawania moczu u kobiet oraz towarzyszących im bardzo często zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej (obniżenie ścian pochwy, obniżenie i wypadanie macicy wraz z sąsiadującymi narządami – pęcherzem moczowym i odbytnicą).

Proces leczenia, opracowany przez dr n. med. Andrzeja Puchalskiego, odbywa się w oparciu o ustalany indywidualnie plan obejmujący:

 • diagnostykę zaburzeń nietrzymania moczu i/lub zaburzeń statyki narządów dna miednicy (badania ginekologiczne, USG ginekologiczne i uroginekologiczne, badania laboratoryjne, badania urodynamiczne, testy pessarowe z użyciem wkładki Contiform)

 • dobór najskuteczniejszej metody leczenia w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu moczowego:
  • leczenie zachowawcze
  • farmakoterapia miejscowa – dopochwowa hormonoterapia preparatami estriolu, DHEA lub kwasem hialuronowym

 • fizjoterapia – zalecamy cotygodniowe spotkania przez okres do sześciu tygodni. W jej ramach przeprowadzana jest: nauka prawidłowych nawyków podczas oddawania moczu i stolca, terapia manualna, gimnastyka mięśni dna miednicy (nauka świadomego napinania i rozluźniania dna miednicy), techniki relaksacyjne, gimnastyka ogólnorozwojowa.
 • leczenie operacyjne
  • konsultacje specjalistyczne pacjentek ze schorzeniami innych narządów i układów, konieczne do leczenia zabiegowego
  • zabieg operacyjny
  • opiekę w okresie pooperacyjnym z pełnym nadzorem pielęgniarskim i lekarskim
 • fizjoterapia we wczesnym okresie pooperacyjnym, z możliwością kontynuacji w trybie ambulatoryjnym do 6 tygodni, co sprzyja uzyskaniu najlepszych efektów leczenia

Zastrzegamy sobie prawo odmowy podjęcia leczenia w przypadkach, w których wykonane wcześniej operacje lub zastosowane niewłaściwe, naszym zdaniem,  metody leczenia doprowadziły do zmian anatomicznych lub czynnościowych nierokujących uzyskania poprawy.

NASZ ZESPÓŁ

dr Dąbrowska-Węgrzyn

dr Marta

DĄBROWSKA-WĘGRZYN

specjalista ginekologii i położnictwa

Andrzej Puchalski ginekolog uroodynamika Szczecin Dobra

dr n. med. Andrzej

PUCHALSKI

zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej
specjalista ginekologii i położnictwa

zespół members

lic. Magdalena

MACKIEWICZ

fizjoterapeutka, specjalizująca się w fizjoterapii uroginekologicznej