Kleszcze atakują!

Wiosna to czas, w którym kleszcze zaczynają atakować. Czekają na nas w lasach, parkach, pośród traw. Najbardziej aktywne są w maju, w czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Pamiętajmy, że mogą przenosić groźne choroby, dlatego powinniśmy zachować należytą ostrożność.
Najczęstsze choroby odkleszczowe to kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Aby uchronić się przed zakażeniem chorobami odkleszczowymi, należy przede wszystkim chronić się przed ich ukąszeniem stosując specjalne preparaty oraz odzież ochronną. Mimo stosowania zabezpieczeń, może dojść do ukąszenia przez kleszcza. W takiej sytuacji należy

usunąć owada ze skóry w bezpieczny sposób, a następnie obserwować miejsce ukąszenia przez kolejne 30 dni
pod kątem wystąpienia rumienia.

Ponieważ kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą bardzo poważną, której leczenie jest trudne ze względu na brak skutecznych leków przeciwwirusowych, zaleca się wykonywanie szczepień ochronnych, zwłaszcza osobom z dużym ryzykiem zakażenia, tzn. tym, które ze względu na swoją pracę, miejsce zamieszkania lub zainteresowania często przebywają na terenach zielonych.

Charakterystycznym wczesnym objawem boreliozy – choroby wywołanej, przez bakterie – krętki Borrelia burgdorferi, przenoszone przez kleszcze – jest rumień wędrujący. Nie u każdej osoby jednak się pojawia. Późne objawy choroby obejmują skórę, stawy, układ nerwowy i serce.
Początkowe leczenie boreliozy polega na leczeniu doustnym antybiotykiem. W niektórych przypadkach nie jest ono skuteczne i zgodnie z aktualnie obowiązującymi standardami, powinno się rozpocząć leczenie antybiotykiem podawanym dożylnie. Najczęściej pacjent musi być w tym celu hospitalizowany. Centrum Medyczne Dobra prowadzi takie leczenie bez konieczności pozostawania w szpitalu.

Diagnostykę i leczenie boreliozy oraz innych chorób zakaźnych prowadzi prof. Miłosz Parczewski. Zapraszamy do umówienia się na termin konsultacji.

profesor Miłosz Parczewski Szczecin Dobra choroby zakaźne AIDS kiła borelioza

prof. dr hab. n. med. Miłosz
PARCZEWSKI

specjalista chorób zakaźnych