#OkiemSpecjalisty: Rak prostaty zabija...
…bo dla wielu mężczyzn problemy z prostatą to wciąż temat tabu. O tym, dlaczego warto pokonać wstyd – rozmawiamy ze specjalistą urologii –
dr. n. med. Adamem Gołąbem w ramach naszego cyklu #OkiemSpecjalisty.
dr n. med. Adam
GOŁĄB
specjalista urologii
WHO alarmuje, że zachorowalność na raka prostaty tylko w ciągu ostatnich ośmiu lat wzrosła ponad dwukrotnie. Im wcześniej wykryta jest ta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie oraz szersze możliwości terapeutyczne, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań – tłumaczy dr Gołąb.
Na późną wykrywalność choroby może mieć też wpływ fakt, że podstawowym badaniem diagnostycznym raka prostaty, jest badanie per rectum, które powinno być przeprowadzane u każdego mężczyzny po 50. roku życia. Polega na badaniu palcem prostaty przez odbyt, co pozwala na bezpośrednią ocenę gruczołu krokowego. Niestety, u zbyt wielu mężczyzn tego typu badanie wciąż budzi strach i skrępowanie.
Regularne wykonywanie badań jest tak istotne, gdyż w większości przypadków w początkowej fazie rak prostaty przebiega całkowicie bezobjawowo. W rezultacie blisko 25% osób, u których rozpoznajemy raka prostaty ma już przerzuty.
Warto pamiętać, że w przypadku wczesnej fazy choroby ograniczonej do prostaty, dysponujemy nowoczesnym leczeniem, dającym pełne wyleczenie.