Gdy zwykła morfologia krwi nie wystarcza...

Hematolog często na podstawie badania oraz analizy wyniku morfologii krwi i innych podstawowych badań biochemicznych – nie może ustalić pełnego rozpoznania. Z pomocą przychodzą specjalistyczne badania molekularne, cytogenetyczne i histopatologiczne, wykonywane z krwi i szpiku kostnego.

Pobranie szpiku kostnego z reguły wykonuje się w warunkach szpitalnych ze względu na brak dostępu do bazy laboratoryjnej, co tworzy oczywiste niedogodności hospitalizacji dla Pacjenta. Centrum Medyczne Dobra współpracuje z najlepszymi laboratoriami diagnostyki hematologicznej w Polsce, dokąd wysyłane są zarówno krew, szpik kostny jak i węzły chłonne. 

 

Zabieg pobrania szpiku i obwodowych węzłów chłonnych wykonywany jest na miejscu w naszym Centrum. Badanie to wykonuje specjalista – zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, ale można je również wykonać w krótkim znieczuleniu ogólnym. Próbka szpiku kostnego pobierana jest zazwyczaj z kości biodrowej (miednica), rzadziej z mostka.

Biopsja aspiracyjna szpiku kostnego polega na pobraniu płynnej próbki szpiku za pomocą strzykawki. Trepanobiopsja szpiku kostnego polega na pobraniu próbki cylindra kostnego do badania histopatologicznego. 

Cały zabieg trwa kilka do kilkunastu minut. Krótko po zabiegu Pacjent może wrócić do domu, gdzie oczekuje na wynik badania. Następnie wynik badania omawiany jest przez specjalistę i zaproponowana zostaje metoda leczenia.

Magdalena Świniarska hematologia szpik białaczka chłoniak Szczecin Dobra

dr Magdalena
ŚWINIARSKA

specjalista hematologii
specjalista chorób wewnętrznych