#OkiemSpecjalisty: Mam zgagę...

Co to jest zgaga, jak ją rozpoznajemy i jak leczymy – tłumaczy dr Agnieszka Piotrowska, w ramach naszego cyklu #OkiemSpecjalisty.

Agnieszka Piotrowska gastroenterolog Szczecin Dobra

dr Agnieszka
PIOTROWSKA

Zgaga to najczęściej zgłaszany przez pacjentów i jeden z głównych objawów choroby refluksowej przełyku – mówi dr Agnieszka Piotrowska, nasz gastroenterolog. Jest to uczucie pieczenia za mostkiem i cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Nasila się w pozycji leżącej na wznak, przy pochylaniu się, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku. Zgadze może towarzyszyć kwaśne odbijanie, niesmak w ustach, ale również, w przypadku tzw. refluksu nocnego, zaburzenia snu. 

Refluks nocny występuje u około 75–80% pacjentów, może przyjmować postać gwałtownego wybudzania się i trudności w zasypianiu, skutkując przerywanym snem, co nie pozostaje bez wpływu na jakość funkcjonowania w dzień.

Czy powinienem się zbadać?

Podstawą rozpoznanie przez lekarza choroby refleksowej przełyku są przede wszystkim zgłaszane przez pacjenta objawy,
jednak często stosowanym badaniem dodatkowym jest gastroskopia. O konieczności wykonania tego badania decyduje lekarz.
Badanie endoskopowe (gastroskopia), dzięki któremu można ocenić zmiany w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego,
pozwala wykluczyć powikłania refluksu żołądkowo-przełykowego (m.in. rak przełyku, zwężenie przełyku, przedziurawienie
przełyku) i zastosować odpowiednie leczenie.

Czy to tylko zgaga?

Choroba refluksowa może przyjmować również inne postacie. Do pozaprzełykowych objawów tej choroby należą:

przewlekły kaszel, przewlekłe (nawracające) zapalenie gardła i krtani, przewlekłe (nawracające) zapalenie zatok przynosowych, zapalenia ucha, uszkodzenie szkliwa zębów, nieprzyjemny zapach z ust, chrypka, szczególnie poranna, suchość w gardle

Wówczas również warto pomyśleć o chorobie refluksowej, chociaż nie czujemy “typowej” zgagi.

Poza leczeniem farmakologicznym bardzo istotna w łagodzeniu objawów i leczeniu choroby refluksowej jest zmodyfikowanie stylu życia o:

Czy coś mi grozi?

Choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji. Choroba refluksowa nie zagraża życiu, jednak może znacznie ograniczać codzienną aktywność, niezbędne jest też stałe leczenie podtrzymujące.

dr Agnieszka Piotrowska