#OkiemSpecjalisty: Mam kamienie w nerkach

“Mam kamienie w nerkach” – tak często mówią osoby, które wiedzą, że mają kamicę moczową – jedną z najczęstszych chorób układu moczowego, którą leczy urolog we współpracy z nefrologiem.

Marek Myślak profesor nefrolog transplantolog nerki Szczecin Dobra

prof. dr hab. n. med. Marek
MYŚLAK

specjalista nefrologii
specjalista transplantologii
specjalista chorób wewnętrznych

Adam Gołąb urolog urologia cystoskopia zabiegi urologiczne Szczecin Dobra

dr n. med. Adam
GOŁĄB

specjalista urologii

Istotą kamicy moczowej jest tworzenie się w obrębie układu moczowego twardych złogów podobnych do kamieni. U części osób obecność złogów w nerkach nie daje żadnych dolegliwości i może być wykryta przypadkiem – podczas badań diagnostycznych związanych z innymi chorobami. W pozostałych przypadkach powoduje nasilone dolegliwości bólowe, związane z przesuwaniem się złogu z nerki przez moczowód do pęcherza moczowego, określane jako tzw. napady kolki nerkowej

U niektórych pacjentów objawy kamicy moczowej mogą skończyć się na jednym napadzie kolki nerkowej. Inni cierpią wielokrotnie “rodząc” kolejne kamienie.

Podstawowa diagnostyka kamicy nerkowej obejmuje badania moczu, krwi, USG układu moczowego. Pozwala ona na ustalenie rozpoznania i zlokalizowanie złogu. Ważne jest również ustalenie, czy nie ma blokady dróg moczowych lub ich zakażenia oraz określenie stanu czynnościowego nerek.

 

Lekarz podejmuje decyzję o sposobie leczenia, które może być zachowawcze, instrumentalne lub operacyjne.
1. Leczenie zachowawcze kamicy moczowej obejmuje zwalczanie zakażenia dróg moczowych oraz utrzymanie odpowiedniego dla danego typu kamicy odczynu moczu.
2. Leczenie instrumentalne kamicy nerkowej obejmuje rozkruszanie złogów znajdujących się w pęcherzu moczowym oraz usuwanie złogów z moczowodu. Oprócz tego stosowana jest litotrypsja, czyli przezskórne kruszenie kamieni falą ultradźwiękową.
3. Leczenie operacyjne kamicy moczowej jest obecnie zdecydowanie rzadziej wykonywanym zabiegiem urologicznym.

Podstawowym i wspólnym zaleceniem terapeutycznym, niezależnie od rodzaju kamicy, jest zwiększenie ilości wypijanych w ciągu doby płynów do 2-2,5 litra. Na powstawanie kamieni nerkowych ma również wpływ codzienne odżywianie.

prof. Marek Myślak