#OkiemSpecjalisty: Manualny Drenaż Limfatyczny - pomoc w walce z obrzękami

Co to jest drenaż limfatyczny, jak się go przeprowadza i jakich efektów możemy po jego zastosowaniu oczekiwać – objaśnia mgr fizjoterapii Paulina Wandachowicz.

Nasze ciało składa się w większości z wody. Z powodu pewnych czynników zdarza się jednak, że wody tej gromadzi się w tkankach zbyt dużo, zaczyna ona zalegać w naszym ciele.

Obrzęki mogą powodować ból związany z napięciem skóry. Ograniczają nasze ruchy, wpływają negatywnie na psychikę i samoocenę.  W skrajnych przypadkach mogą również utrudniać wykonywanie pracy zawodowej lub podstawowych czynności codziennych. Zrozumienie ich przyczyny umożliwia współczesnej fizjoterapii skuteczną z nimi walkę.

Obrzęki wtórne spowodowane są uszkodzeniem naczyń i/lub węzłów chłonnych, spowodowanych przez:

  • urazy mechaniczne, kontuzje
  • zabiegi z zakresu ortopedii, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej
  • choroby onkologiczne, usunięcie węzłów chłonnych
  • niewydolność żylną
  • choroby nerek, wątroby, jelit,
  • zaburzenia hormonalne, także w przebiegu ciąży
  • nieprawidłową dietę
  • zbyt niską aktywność fizyczną i siedzący tryb życia
  • przyjmowanie niektórych leków

W przypadku pojawiania się obrzęków na tle toczącego się w organizmie procesu chorobowego, niezwykle istotne jest diagnozowanie i ustalenie odpowiedniego jej leczenia.

Drenaż limfatyczny – jak działa?

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem mającym na celu poprawienie krążenia chłonki w organizmie i zapobieganiu jej zastojom. Jest on wykonywany techniką odpowiednich chwytów, zgodnie z kierunkiem przepływu chłonki w kierunku dosercowym. Drenaż limfatyczny jest w tej sytuacji swoistym treningiem dla naczyń limfatycznych – pobudza je do pracy i wzmacnia ich wydolność. Dzięki temu płyn limfatyczny, który się w nich znajduje, ulega przemieszczeniu. Naczynia limfatyczne pracują intensywniej jeszcze na długo po wykonaniu prawidłowego zabiegu drenażu limfatycznego.

masaż limf

Jak przebiega drenaż limfatyczny?

Zabieg rozpoczyna się od udrożnienia najważniejszych grup węzłów chłonnych:  węzły szyjne, pachowe, pachwinowe. Ważnym obszarem jest również opracowanie okolicy brzucha. Wykonywane ruchy są delikatne, ale zdecydowane. Masaż nie może powodować bólu. W większości przypadków oceniany jest jako przyjemny i relaksacyjny.

W kolejnym jego etapie następuje przesuwanie chłonki z obwodu naszego ciała w kierunku dosercowym. Wykonywane ruchy także są spokojne i niezbyt intensywne. Spowodowane jest to faktem, że naczynia limfatyczne położone są stosunkowo płytko podskórnie, nie ma zatem konieczności mocnego ucisku. Nie wskazane jest zbyt intensywne wykonywanie zabiegu ze względu na możliwość przegrzania tkanek, co mogłoby w efekcie doprowadzić do zwiększenia ilości płynu zamiast jego redukcji.

Niezwykle ważne jest, aby terapia ta wykonywana była przez doświadczonego fizjoterapeutę, który podczas pierwszego
kontaktu z pacjentem zdiagnozuje rodzaj obrzęku, oceni jego stopień, dobierze odpowiedni rodzaj terapii i ustali jej plan
oraz częstotliwość. Fizjoterapeuta dobierze i wykona kompresję specjalnie przeznaczonymi do tego bandażami,
zdecyduje, czy nie jest potrzebne wsparcie terapii metodą kinesiotapingu. Do wykonywania zabiegu drenażu limfatycznego
istnieją również przeciwskazania, które należy wykluczyć przed przystąpieniem do zabiegu.

Regularne stosowanie tego rodzaju terapii, przez dłuższy czas usprawnia funkcjonowanie całego organizmu – poprawia samopoczucie, wygląd skóry, wpływa na redukcję obwodów naszego ciała, co przekłada się na odczucie bycia lżejszym. Jest to zachęcające do podejmowania ostatniego, ale ogromnie ważnego kroku do walki z obrzękami. Mowa tu o aktywności fizycznej.

Odpowiednio dobrane i wykonywane ćwiczenia fizyczne wpływają na redukcję obrzęków i długotrwałe utrzymanie efektów zastosowanych terapii.

Paulina Wandachowicz fizjoterapia masaż Kobido drenaż limfatyczny Szczecin Dobra

mgr Paulina
WANDACHOWICZ

fizjoterapeuta