Fizjoterapia po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej

Chirurgia plastyczna to jedna z najprężniej rozwijających się w ostatnich latach dziedzin medycyny. Rzadko kto o tym wie, że mają tu również szerokie zastosowanie zabiegi z zakresu fizjoterapii.

Współczesna fizjoterapia to wiele rodzajów terapii, które przynoszą ulgę pacjentom już od pierwszych dni po zabiegu, pozwalają lepiej znieść dolegliwości pooperacyjne oraz znacznie przyśpieszają procesy gojenia i regenerację tkanek. W rezultacie skutkuje to szybszym powrotem do pełnej sprawności i funkcjonowania jak przed zabiegiem. Dzięki odpowiednio dobranym metodom fizjoterapii  u  pacjentów po zabiegach chirurgii plastycznej znacznie szybciej dochodzi do redukcji obrzęku pooperacyjnego, a zatem szybciej możemy cieszyć się z efektów zabiegów.

Najczęstszą obawą przed podjęciem decyzji o zabiegu jest ból. Tu również z pomocą przychodzi fizjoterapia – istnieje wiele metod rozluźniających, które przynoszą ulgę obolałym tkankom, jednocześnie nie zaburzając procesu naturalnego gojenia, a wręcz przeciwnie – mogą go przyspieszyć.

Paulina Wandachowicz fizjoterapia masaż Kobido drenaż limfatyczny Szczecin Dobra

mgr Paulina
WANDACHOWICZ

fizjoterapeuta

MANUALNY DRENAŻ LIMFATYCZNY

Obrzęk limfatyczny- naturalną reakcją organizmu na ingerencję chirurgiczną jest wytworzenie stanu zapalnego w tkankach, a w konsekwencji do zwiększenia ilości wytwarzanej chłonki. Z pomocą przychodzi tu Manualny Drenaż Limfatyczny. Jest to zabieg, podczas którego udrażnia się przepełnione limfą węzły chłonne, a następnie pobudza naczynia limfatyczne do przemieszczania w ich kierunku zgromadzonego w nadmiarze płynu. Choć masaż ten początkowo może być nieprzyjemny, po jego zakończeniu efekty są widoczne od razu, a pacjent odczuwa wyraźną ulgę spowodowaną zmniejszeniem napięcia tkanek. Drenaż limfatyczny trwa od godziny do półtorej- w zależności od wielkości obrzękniętej okolicy.

KINESIOTAPING

Inną metodą na przyśpieszenie redukcji obrzęków są aplikacje Kinesiotaping. Jest to metoda, którą wykonuje się znacznie szybciej niż drenaż. Są to specjalnie do tego przeznaczone plastry, które w odpowiedni sposób nakleja się na obrzękniętą okolicę. Ich zadaniem jest odprowadzenie nagromadzonej chłonki w kierunku węzłów chłonnych. Jest to metoda bardzo skuteczna przy redukcji sińców powstających po zabiegach operacyjnych, a jej skuteczność widać gołym okiem po kilku dniach od zastosowania aplikacji. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc obydwie te metody.

 

MOBILIZACJA BLIZN

Większość zabiegów z zakresu nowoczesnej chirurgii plastycznej wykonywana jest z wytworzeniem minimalnych i jak najmniej widocznych cięć. Niestety bywa i tak, że blizny po operacji są nieuniknione, jak w przypadku plastyki brzucha. Nieodpowiednio wygojone blizny mogą w przyszłości powodować ograniczenia ruchomości tkanek, powodować ból lub dyskomfort, ograniczać aktywność fizyczną. Dlatego ważne jest, aby blizna po zabiegu była odpowiednio „opracowana”- oprócz dążenia do jak najlepszego efektu wizualnego, ważne jest, aby przede wszystkim była ona miękka i elastyczna. Ważne jest, że pracę z blizną rozpoczynamy dopiero po całkowitym jej wygojeniu.

MASAŻ KLASYCZNY

Zabiegom operacyjnym zazwyczaj towarzyszy stres, który przed jego wykonaniem tłumiony jest przez inne emocje. Powoduje on jednak napięcie gromadzące się w mięśniach, zazwyczaj mięśniach szyi, barków i twarzy. Napięcie to daje o sobie znać już w pierwszych godzinach po zabiegu, kiedy stres ustępuje. Pomocne w tej sytuacji jest wykonanie masażu klasycznego, który przynosi ulgę oraz ukojenie.

Masaż sprawdzi się również w przypadku problemów trawiennych, które występują bardzo często po każdego rodzaju operacji. Główną przyczyną jest tu konieczność podania leków anestezjologicznych – wpływają one na zwolnienie perystaltyki jelit. Układ trawienny potrzebuje czasu, aby powrócić do prawidłowego funkcjonowania. W pierwszych dobach po zabiegach dochodzi do dolegliwości trawiennych, którym z pomocą przyjdzie prawidłowo wykonany masaż brzucha.

TERAPIA MANUALNA/ KINEZYTERAPIA

Chirurgia operacyjna i rekonstrukcyjna to również ogromny zakres pracy dla fizjoterapeuty. Mowa tu o operacjach amputacji piersi, rekonstrukcji lub o coraz częściej wykonywanych amputacjach z jednoczesną rekonstrukcją. We wszystkich tych przypadkach największym dyskomfortem z jakim zmagają się pacjentki jest ograniczenie ruchomości obręczy barkowej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz mobilizacje stawowe pomogą szybko pozbyć się bólu oraz ograniczenia ruchomości.