Leczenie otyłości

Dobiega końca trzecia edycja Gminnego Programu Zdrowotnego leczenia otyłości realizowana w naszym Centrum. Podstawowym celem programu jest rozpoczęcie i ukierunkowanie leczenia otyłości. Otyłość jest chorobą, dlatego powinna być leczona.

Jeśli chcemy ją leczyć, powinniśmy udać się do lekarza, który rozpozna jej przyczynę i zaproponuje odpowiedni zespół terapeutyczny. Jedyną przyczyną otyłości nie jest wyłącznie nadmierne jedzenie i zbyt niska aktywność fizyczna. Lekarz w toku postępowania diagnostycznego ustali, czy istnieją zaburzenia metaboliczne lub hormonalne, czy zaburzona jest sygnalizacja w centralnym układzie nerwowym, a także oceni występowanie powikłań otyłości.

Odchodzi się obecnie od terminu „odchudzanie”. Naszym celem nie jest szybka redukcja masy ciała – wiemy, że leczenie otyłości jest leczeniem przewlekłym, prowadzonym często przez wielu specjalistów: dietetyka, diabetologa, endokrynologa, kardiologa, fizjoterapeuty, psychologa. Jeśli pacjent tego potrzebuje, lekarz powinien zdecydować o wsparciu leczenia odpowiednią farmakoterapią. Konieczna może się okazać konsultacja i leczenie chirurga bariatry.

Ogromną rolę pełni dietetyk, który indywidualnie dobierze właściwie dietę i pomoże zmienić nawyki żywieniowe. Fizjoterapeuta doradzi jaką wybrać aktywność ruchową, jej częstotliwość oraz intensywność.

Praca tak dobranego zespołu może zaowocować nie tylko redukcją masy ciała, ale przede wszystkim normalizacją procesów metabolicznych oraz prawidłowym leczeniem powikłań otyłości.