fizjoterapia dziecięca

Q&A: FIZJOTERAPEUTKA DZIECIĘCA ODPOWIADA

Jaką matę do zabawy dla dziecka wybrać?
Bujaczek – wróg czy przyjaciel?
Spowijanie – co warto wiedzieć?

Na te i inne pytania odpowiada nasza fizjoterapeutka dziecięca
mgr Karolina Maćkowska.

fizjoterapia dziecięca

CO LEPSZE? CHUSTA CZY NOSIDŁO?

Zdecydowanie chusta! Chustonoszenie ma wiele zalet, m.in.: profilaktyka dysplazji bioderek, ułatwienie trawienia, zmniejszenie ulewania, stymulacja czucia głębokiego oraz zadbanie o symetryczną pozycję dziecka. Odpowiednia chusta dopasowuje się do ciała dziecka, kiedy to dziecko do nosidła musi się dopasować samodzielnie. Nosidła z wykonanych złych materiałów, źle dobranym panelu mogą być niebezpieczna dla kręgosłupa i nóżek dziecka. Noszenie w źle dobranym nosidle może negatywnie wpływać na rozwój motoryczny dziecka i prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych.

SPOWIJANIE – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Spowijanie dzieci może być bezpieczne, jeśli stosuje się je prawidłowo i z uwzględnieniem wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. Ważne jest, aby nie spowijać dziecka zbyt ciasno, dbać o odpowiednią temperaturę, zapewnić odpowiednią mobilność nóg i kłaść dziecko na plecach do snu. Należy również pamiętać, że z wiekiem dziecko powinno stopniowo przestać być spowijane, aby umożliwić mu większą swobodę ruchów. Dobrą alternatywą dla spowijania są np. śpiworki do spania, ponieważ zapewniają komfort, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, ale nie ogranicza ruchów i pozwala na naturalne ułożenie nóg.

BUJACZEK – WRÓG CZY PRZYJACIEL?

Prywatnie nie jestem ich wielką fanką, ponieważ często dzieci zbyt długo przebywające w nich przybierają nieprawidłowe pozycje ciała. Zdarza się, że przez ciągły ruch bujaczka, napędzany często poprzez uderzanie nóżkami, maluchy mogą mieć problem ze skupieniem wzroku np. na zabawkach. W gabinecie na pytanie rodziców, jak długo dziecko może w nich przebywać, odpowiadam – od kilku do kilkunastu minut dziennie, tylko jeżeli w oknach aktywności dziecko prawidłowo leży i bawi się na macie oraz nie przejawia cech wzmożonego napięcia w rączkach i nogach (na tzw. obwodzie) i przebywaniem w bujaczku nie utrwali ww. cech.

PODNOSZENIE DZIECKA – CZYLI PRZYJAZNA PIELĘGNACJA NIEMOWLĄT

Zazwyczaj na każdej wizycie rodzice niemowląt pytają się mnie jak podnosić prawidłowo dziecko, czy to przez bok, czy pod pachy. Wtedy ja stawiam kontrpytanie, czyli jak Państwo wstają z łóżka zaraz po przebudzeniu? Okazuje się, że w 100% każdy z rodziców najpierw obraca się na bok, potem usiądzie i dopiero wstaje z łóżka. Analogicznie odbywa się to u dzieci. Podnoszenie dzieci przez obrócenie ich na bok, a dopiero później podniesienie ma wiele zalet m.in.: jest mniej stresujące dla maluchów, główka jest w linii środkowej ciała, zachowujemy dużą płaszczyznę podparcia i nie wzmagamy napięcia dziecka z tyłu ciała. Jest to również bardziej ergonomiczny sposób niż często spotykany “pod głowę i plecy” oraz w późniejszym etapie rozwoju dziecka może być przydatną stymulacją do siadu bocznego.

JAKĄ MATĘ DO ZABAWY DLA DZIECKA WYBRAĆ?

Przede wszystkim bezpieczną. Najlepiej sprawdzają się maty piankowe. W Internecie można znaleźć ogrom ofert i firm, różnych kolorów i wzorów. Tak samo dobre są maty do samodzielnego złożenia przypominające puzzle jak i takie trochę większe, które rozkładają się jak maty plażowe, ale również są z miękkiej pianki. Te ostatnie dobrze sprawdzają się, jeśli dużo podróżujecie, ponieważ łatwo i szybko się składają. Wszystkie natomiast są proste w czyszczeniu i dezynfekcji, co w przypadku mat materiałowych jest dużym problemem.