Rehabilitacja po przechorowaniu COVID-19

Centrum Medyczne Dobra we współpracy z Poradnią Pulmonologiczną Astmamed prowadzi kompleksową rehabilitację dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19.

Proponujemy fizjoterapię oddechową oraz usprawniającą układ ruchu, ze wsparciem doświadczonych specjalistów. Terapię oddychania uzupełniamy technikami relaksacyjnymi z elementami jogi.

Objawy COVID-19 wahają się od łagodnych do ciężkich. U niektórych osób objawy utrzymują się przez tygodnie lub miesiące od początku infekcji, co może skutkować znaczącym obniżeniem jakości życia. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja daje szansę na szybszy i pełniejszy powrót do formy.

Trening ogólnokondycyjny oraz oddechowy prowadzony jest przez doświadczonego fizjoterapeutę klinicznego dr n. o zdr. Annę Mikołajczyk-Kocięcką.

Pacjent, niezależnie od przebiegu choroby, powinien podjąć próbę samodzielnej rehabilitacji. Pomocne mogą być materiały przygotowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) (link).

 Osoby, które doświadczają powikłań, takich jak niewydolność oddechowa lub krążenia, albo te, które nie radzą sobie z samodzielnymi ćwiczeniami oddechowymi, mogą potrzebować podczas rekonwalescencji pomocy profesjonalnej rehabilitacji. Osamotnienie związane z izolacją domowa lub szpitalną, poczucie totalnego zagrożenia, informacje o dużej ilości ciężko chorujących osób, powodować może depresję, lęk o przyszłość, bezsenność, a przez to trudniejsze wychodzenie z choroby. Pacjenci, którzy chorowali na COVID -19, a zwłaszcza jeśli byli hospitalizowani na oddziale OIOM, mogą mieć zaburzenia psychiczne, takie, jak w zespole stresu pourazowego. Kluczowe w tej sytuacji jest wsparcie osób bliskich, jak i wykwalifikowanych kadr medycznych. Konieczna jest współpraca fizjoterapeuty i psychologa w procesie opieki nad pacjentami w okresie rekonwalescencji po COVID-19.

Pomocy profesjonalistów możesz potrzebować, gdy rozpoznano u Ciebie:

    • niewydolność oddechową
    • niewydolność serca (spowodowaną zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia, zawałem serca lub zatorem tętnicy płucnej)
    • zaburzenia poznawcze
    • stany lękowe, depresję 
    • odczuwasz duszność, przewlekłe zmęczenie, ból i osłabienie mięśni lub stawów
    • źle tolerujesz wysiłek fizyczny

Cele rehabilitacji po przebyciu COVID-19:

  • powrót do normalnych czynności po pobycie w szpitalu lub przedłużonej izolacji, przywrócenie siły mięśniowej, zmniejszenie duszności
  • poprawa pojemności oddechowej płuc 
  • radzenie sobie z powikłaniami oddechowymi 
  • terapia zaburzeń poznawczych
  • zmniejszenie wpływu objawów oddechowych na zdrowie psychiczne

NASZ ZESPÓŁ

dr n. o zdr. Anna

MIKOŁAJCZYK-KOCIĘCKA

fizjoterapeuta

mgr Maria Zabłocka

mgr Maria

ZABŁOCKA

psycholog

Beata Dębska

Beata

DĘBSKA

instruktor jogi

Poradnia Pulmonologiczna

Iwona Nikodemska kardiolog Szczecin Dobra

dr n. med. Iwona

NIKODEMSKA

specjalista kardiologii
specjalista chorób wewnętrznych

profesor Miłosz Parczewski Szczecin Dobra choroby zakaźne AIDS kiła borelioza

prof. 
dr hab. n. med. Miłosz

PARCZEWSKI

specjalista chorób zakaźnych